Do dyskusji wokół wypowiedzi dyrektora FBI, Jamesa Comeya, dołączył się ostatnio szef Ligii Przeciw Zniesławieniom, Abraham Foxman, który ocalał z holokaustu dzięki polskiej katoliczce z Kresów – Bronisławie Kurpi.

Foxman na łamach strony internetowej stacji NBC – chociaż przyznał, że naród polski uratował zdecydowanie najwięcej Żydów podczas holokaustu – stwierdził, że reakcja polskich władz i środowisk polonijnych na słowa szefa FBI jest histeryczna. „Pan Comey nie powiedział nic nowego, albo nieprawdziwego. Chociaż dyrektor FBI mógł precyzyjniej wyrazić swój pogląd, to jednak prezydent Komorowski protestuje stanowczo za bardzo” – napisał Foxman.

„Jest dobrze znanym faktem historycznym – dodawał – że holokaust jest nie tylko opowieścią o niemieckich sprawcach, ale również w większości o ich wspólnikach w krajach Europy”. Według niego „polscy wspólnicy nie należeli do najgorszych”, jak Ukraińcy, Chorwaci i mieszkańcy krajów bałtyckich, nie zmienia to jednak faktu, iż byli „wspólnikami” nazistów. Foxman powołał się na film Claude’a Lanzmanna pt. „Shoah” i książkę Jana Tomasza Grossa pt. „Sąsiedzi” jako potwierdzające jego stanowisko.

Ocalony przez Polkę Żyd podkreślił, że istnieje jednak zasadnicza różnica pomiędzy Niemcami i innymi narodami, i wielu ludzi – szczególnie Polaków – często z narażeniem życia ratowało Żydów, tak jak jego uratowała pewna katoliczka. Foxman skrytykował nawet określenie „polskie obozy koncentracyjne” zauważając, że w rzeczywistości większość obozów była w Polsce, bo tam znajdowało się najwięcej Żydów, jednak były to obozy niemieckie, a nie – jak podają niektórzy – polskie. Przypomniał też, że Polska była pierwszą ofiarą hitlerowskiej agresji, i to zrozumiałe, że głęboko oburzamy się na twierdzenia insynuujące, iż to Polacy są odpowiedzialni za powstanie obozów śmierci.

Szef Ligii Przeciw Zniesławieniom powtórzył jednak słowa wielokrotne powielane przez Żydów o polskim antysemityzmie – znowu łagodząc swoją wypowiedź stwierdzeniem, iż Żydzi wygnani kilkaset lat temu z wielu krajów Europy Zachodniej znaleźli dom właśnie w Polsce. Foxman nie może wybaczyć Polakom rzekomego zagrabiania własności żydowskiej w czasie wojny, pogromu w Kielcach i wciąż utrzymującej się niechęci do Żydów. Według badania przeprowadzonego przez Ligę w zeszłym roku, 45 proc. Polaków ma być antysemitami.

Foxman konkluduje, że Comey się nie mylił. Jego zasadnicze przesłanie było takie, że naziści mieli ułatwioną pracę i mogli zniszczyć naród żydowski, ponieważ opinia publiczna w większości krajów europejskich – w tym w Polsce – była do Żydów źle nastawiona. Wobec wypowiedzi dyrektora FBI zareagowali także Węgrzy. Węgierski MSZ wysłał we wtorek pisemną skargę do amerykańskiej ambasady w Budapeszcie. „Słowa dyrektora FBI świadczą o zdumiewającej indolencji i niedopuszczalnej powierzchowności” – zaznaczono w oświadczeniu. „Nie akceptujemy sformułowań tak uogólnionych i zniesławiających” – dodają Węgrzy.

W rozmowie z lokalną stację telewizyjną w Tennessee, Comey zapytany o to, czy przeprosi za swoje uwagi na temat udziału Polski w holokauście stwierdził krótko: „nie”. Szef FBI uważa, że nie powiedział, iż Polska jest odpowiedzialna za holokaust. Wyjaśnił, że w przemówieniu starał się przekazać myśl, iż w każdym kraju okupowanym przez nazistów byli wspólnicy, którzy im pomagali. Nie chciał wprost wymieniać państw kolaborujących, by nie zdekoncentrować słuchaczy. – Martwię się trochę, że w niektórych krajach mój punkt widzenia przepadł. Nie ma wątpliwości, że ludzie w Polsce stawili heroiczny opór nazistom, a niektórzy bohatersko chronili Żydów. Jednak nie ma również wątpliwości, że w każdym kraju okupowanym przez nazistów, byli ludzie z nimi współpracujący – tłumaczył.

cnsnews.com / msnbc.com / archive.adl.org / PCh24.pl

9 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. jaroslaus
  jaroslaus :

  to się kurwa nazywa żydowskie łajdactwo – żydowskie skurwysyństwo. Bo dla żyda – Polak – czyli „goj” – to „bydlę” (poczytajcie dostępną na necie książkę pt. Talmud o gojach autorstwa ks. prof. Stanisława Trzeciaka). Tu nie chodzi o to, że Polacy ogólnie ratowali żydostwo – oni po prostu uważają, że KAŻDY Polak, kobieta dziecko, starzec, miał OBOWIĄZEK rzucić się do ratowania parchów, nawet – a raczej przede wszystkim – kosztem własnej rodziny i własnego życia. Polacy mieli „przegryzać tory do Auschwitz”. Jak powiedział prof. Jasiewicz -„Na Holokaust pracowały całe pokolenia Żydów”.

  • fiesta
   fiesta :

   Prof.H.Arendt (zydowka) po procesie niemieckiego zyda A.Eichmanna w Jerozolimie, odpowiedzialnego za transport zydow do obozow koncentracyjnych, stwierdzila:
   „Ludzie Eichmanna ustalali precyzyjne liczbowe parametry każdego
   transportu i nadzorowali zbiorki oraz załadunek.
   Same te czynności wykonywała policja żydowska
   (…) Była pod tym względem niezastąpiona, utrzymywała porządek, sumiennie
   wyłapywała zbiegów, bez niej wszystko by się rozleciało, chaos zniszczyłby
   całą operację.
   (..) Każda mordercza czynność w obozach zagłady była dziełem żydowskich
   brygad – ten fakt bezspornie udowodniono.
   Żydzi obsługiwali komory gazowe i krematoria, wyrywali trupom zęby i
   obcinali włosy, grzebali resztki zwłok i
   rozkopywali masowe groby w celu zatarcia śladów ludobójstwa.
   Wiadomo również, ze komory gazowe były budowane przez żydowskich techników
   (np. w Teresinie).
   Wszystko to była potworność, lecz nie ona stanowi moralny problem…
   Sama uległość Żydów nie wystarczała Niemcom.
   Byłaby czynnikiem zbyt słabym,aby wyeliminować nawał wielkich kłopotów,
   które utrudniały realizację „Ostatecznego rozwiązania”, mającego się dokonać
   w całej Europie
   (…) Eichmann, rzecz prosta,nie spodziewał się, iż Żydzi wyrażą entuzjazm
   dla własnej zagłady, ale pragnął, by wyrazili coś więcej niż uległość.
   Pragnął ich współpracy w ludobójstwie.
   I, co jest doprawdy osobliwe, Żydzi nie zawiedli go!
   Bez ich pomocy nie miał szans na gładką realizacje „Shoah”
   (…) Chodziło o współdziałanie z hitlerowska machiną zagłady przywódców
   żydowskich cieszących się wielkim autorytetem wśród pobratymców, o
   współprace, którą Niemcy uważali za fundament całej swej żydowskiej polityki
   (…) Żydzi w każdym zamieszkiwanym przez siebie miejscu mieli lokalnych
   przywódców, i wszędzie, niemal bez wyjątku, ci przywódcy chętnie poszli na
   współpracę z hitlerowcami, formując Rady Żydowskie (Judenraty), które
   kierowały wywózką(…) Jako funkcjonariusze tych Rad przywódcy żydowscy
   dostawali ogromna władzę, a w manifestach, które pisali (zapewne z
   inspiracji, ale nie pod dyktando hitlerowców), brzmi prawdziwa satysfakcja z
   uzyskania tej władzy
   (…) Bez Daleko Posuniętego Współdziałania Rad Żydowskich Zamordowanie Tak
   Wielkiej Liczby Żydów Byłoby Niemożliwe”. Zrodlo: http://soc.culture.polish.narkive.com/WhwTtGUR/hannah-arendt-o-ydach

  • fiesta
   fiesta :

   Kronikarz warszawskiego getta zyd Emanuel Ringelbaum pisał: Okrucieństwo policji żydowskiej bardzo często bywało wyższego rzędu niż Niemców, Ukraińców, Łotyszy. Wstrząsający opis poczynań policji żydowskiej w getcie zawarł we wspomnieniach Baruch Goldstein, w okresie przedwojennym organizator bojówek żydowskiego Bundu. Pisał: Z poczuciem bólu wspominam żydowską policję, tę hańbę pół miliona Żydów w warszawskim getcie (…) Żydowska policja, kierowana przez ludzi z SS i żandarmów spadała na getto, jak banda dzikich zwierząt (stali się mimowolnymi wykonawcami nakazów Endlosung, wypracowanych przez rdzennego Żyda Heydricha! – przyp. Rog.). Każdego dnia, by uratować własną skórę, każdy policjant żydowski przyprowadzał 7 osób, aby je poświęcić na ołtarzu dyskryminacji. Przyprowadzał ze sobą kogokolwiek mógł schwytać – przyjaciół, krewnych, nawet członków najbliższej rodziny. Byli policjanci, którzy ofiarowywali swych własnych wiekowych rodziców z usprawiedliwieniem, że ci i tak szybko umrą. ZRODLO: http://forum.gazeta.pl/forum/w,13,120486736,,_jak_rasisci_nazisci_zmanipulowali_Paderewskiego.html?v=2

 2. sigmund
  sigmund :

  Czy nalezy byc praworzadnym obywatelem? Jezeli tak, to gdyby podczas okupacji niemieckiej Polacy byliby praworzadnymi obywatelami to zaden zyd na terytorium Polski tej okupacji by nie przezyl i tyle.. Jezeli policjant w USA zastrzeli niggera to amerykanie sa rasistami ? i pomagaja w exterminacji niggerow?

 3. gerardgorecki
  gerardgorecki :

  Pomijając już dyskusję na temat roli Polaków v. roli Niemców w Jedwabnem i ilu sprawiedliwych Żydów schroniło Polaków w czasie okupacji sowieckiej tego miasteczka i całego terenu zajętego przez bolszewików, czy ofiar w stodole było więcej od pasażerów statku St. Louis? Dalej mam pytanie, co Żydzi z Nowego Jorku, rząd USA i obywatele tego państwa zrobili dla ograniczenia liczby ofiar Holocaustu, szczególnie po raporcie władz polskich przedstawionym prezydentowi Roosveltowi, jego administracji i opinii publicznej USA, w tym środowiskom żydowskim? Następne pytanie, czy policja żdyowska w gettach, też jest zaliczana do współpracowników „nazistów”? Jeśli uczciwie odpowiedzieć na te pytania, wówczas okazuje się, że pętak, który uważa za stosowne wymienić, i to wyłącznie, Polskę i Węgry obok „nazistów”, jak i państwo, które ten gnojek reprezentuje, nie warci są splunięcia. Dobrze byłoby już dawno przestać traktować USA jako naszego sojusznika.