Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Sanoku ujawnili dwóch nielegalnych imigrantów oraz trzech obywateli Syrii, którzy umożliwili im przekroczenie granicy ze Słowacją.

Straż Graniczna zatrzymała trzech obywateli Syrii, którzy przemycali nielegalnych imigrantów przez Polskę.

Zdarzenie miało miejsce 29 kwietnia w Lipowicy (pow. krośnieński) na Podkarpaciu. Tutaj strażnicy graniczni zatrzymali do kontroli audi na niemieckich numerach rejestracyjnych. Pojazdem kierował 23-letni obywatel Syrii, który nie posiadał prawa jazdy. Razem z nim podróżowały 4 osoby. W związku z podejrzeniem nielegalnego przekroczenia granicy mundurowi skontrolowali wszystkich cudzoziemców. Jak się okazało, obcokrajowcy nie mieli dokumentów. Po dokonaniu dalszych sprawdzeń strażnicy graniczni ustalili, że wszyscy są obywatelami Syrii w wieku od 14 do 25 lat. Trzech z nich posiadało niemieckie zezwolenia na pobyt. Te osoby usłyszały zarzut udzielenia pomocy w nielegalnym przekroczeniu granicy, do czego się przyznały i dobrowolnie poddały karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Dodatkowo kierowcę, który nie posiadał uprawnień do prowadzenia pojazdów, sąd ukarał grzywną w kwocie 1500 zł oraz orzekł 6-mięsięcny zakaz prowadzenia pojazdów.

Mundurowi ustalili, że pozostali Syryjczycy (14 i 16 lat) uciekli z ośrodka dla cudzoziemców na Słowacji. Następnie wsiedli do osobówki prowadzonej przez swoich rodaków i nielegalnie przekroczyli granicę. 2 maja zostali przekazani stronie słowackiej w ramach readmisji uproszczonej.

W środę Straż Graniczna poinformowała, że poprzedniej doby 112 cudzoziemców usiłowało przekroczyć nielegalnie polsko-białoruską granicę. Zatrzymano także dwóch “kurierów”, którzy brali udział w przemycie nielegalnych imigrantów.

Na odcinku ochranianym przez placówkę SG Białowieża zatrzymano obywatela Ukrainy, który przewoził czterech obywateli Iraku.

Z kolei w pobliżu miejscowości Dubiny inny Ukrainiec wiózł pięciu nielegalnych imigrantów z Erytrei.

Z danych, które Straż Graniczna przesłała portalowi Kresy.pl wynika, że w Polsce legalna imigracja stymuluje nielegalną. Obcokrajowcy stanowili w ubiegłym roku 90 proc. osób zatrzymanych za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Wśród zatrzymanych jest najwięcej Ukraińców i Gruzinów. Podobnie wyglądała sytuacja rok wcześniej.

Także w 2021 roku 90 proc. osób zatrzymanych za przemyt nielegalnych imigrantów stanowili cudzoziemcy. Zwracaliśmy uwagę, że wówczas w statystykach SG dominowali także obywatele Ukrainy i Gruzji. Dane z grudnia 2021 roku wskazywały jednak mniejszą łączną liczbę zatrzymanych przemytników – 355.

Wśród osób poszukiwanych w 2021 roku przez policję na podstawie artykułu 264 § 3 kodeksu karnego (organizowanie nielegalnej imigracji) także zdecydowanie dominowali obcokrajowcy. Stanowili wówczas prawie 70 proc. poszukiwanych w związku ze wspomnianym artykułem.

Zobacz także: SG: Polskie służby ratowały nielegalnego imigranta. Pozostali cudzoziemcy rzucali kamieniami

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply