Straż Graniczna poinformowała w środę o zatrzymaniu kolejnych przemytników nielegalnych imigrantów. To obywatele Ukrainy. Grozi im 8 lat więzienia.

W środę Straż Graniczna poinformowała, że poprzedniej doby 112 cudzoziemców usiłowało przekroczyć nielegalnie polsko-białoruską granicę. Zatrzymano także dwóch “kurierów”, którzy brali udział w przemycie nielegalnych imigrantów.

Na odcinku ochranianym przez placówkę SG Białowieża zatrzymano obywatela Ukrainy, który przewoził czterech obywateli Iraku.

Z kolei w pobliżu miejscowości Dubiny inny Ukrainiec wiózł pięciu nielegalnych imigrantów z Erytrei.

Z danych, które Straż Graniczna przesłała portalowi Kresy.pl wynika, że w Polsce legalna imigracja stymuluje nielegalną. Obcokrajowcy stanowili w ubiegłym roku 90 proc. osób zatrzymanych za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Wśród zatrzymanych jest najwięcej Ukraińców i Gruzinów. Podobnie wyglądała sytuacja rok wcześniej.

Także w 2021 roku 90 proc. osób zatrzymanych za przemyt nielegalnych imigrantów stanowili cudzoziemcy. Zwracaliśmy uwagę, że wówczas w statystykach SG dominowali także obywatele Ukrainy i Gruzji. Dane z grudnia 2021 roku wskazywały jednak mniejszą łączną liczbę zatrzymanych przemytników – 355.

Wśród osób poszukiwanych w 2021 roku przez policję na podstawie artykułu 264 § 3 kodeksu karnego (organizowanie nielegalnej imigracji) także zdecydowanie dominowali obcokrajowcy. Stanowili wówczas prawie 70 proc. poszukiwanych w związku ze wspomnianym artykułem.

Zobacz także: SG: Polskie służby ratowały nielegalnego imigranta. Pozostali cudzoziemcy rzucali kamieniami

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply