Straż Graniczna zatrzymała obywateli Łotwy, Ukrainy i Białorusi zaangażowanych w pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu polsko-białoruskiej granicy.

W piątek Straż Graniczna poinformowała o zatrzymaniu dwóch obywateli Łotwy, oraz Ukraińca i Białorusina. “W miejscowości Bierniki i Krzysztoforowo funkcjonariusze przystąpili do kontroli pojazdu typu bus na angielskich tablicach rejestracyjnych oraz osobowe bmw na łotewskich tablicach rejestracyjnych. Kierowcami okazali się dwaj Łotysze w wieku 50 i 47 lat. Udawali się w punkt lokalizacyjny na tzw. pinezkę, gdzie mieli odebrać osoby po nielegalnym przekroczeniu granicy polsko-białoruskiej” – podaje SG.

Z kolei w miejscowości Sidra zatrzymano 28 – letniego obywatela Ukrainy kierującego peugeotem i jadącego audi 22- letniego Białorusina. Pierwszy z nich również kierował się na dane lokalizacyjne wskazane w telefonie na miejsce gdzie oczekiwało 5 Irakijczyków, z kolei drugi zeznał że jedzie po odbiór osób. Jeden z “kurierów” oświadczył, że miał zabrać 3 lub 4 osoby, a za każdą z nich otrzymać miał po 400 USD.

Wobec wszystkich kurierów oprócz zarzutów za pomocnictwo w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy, dodatkowo zostaną wszczęte postępowania administracyjne. Zatrzymanym cudzoziemcom za pomocnictwo w organizowaniu innym osobom przekraczania wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej grozi kara do lat 8. Otrzymają również zakaz wjazdu do państw obszaru Schengen od 5 do 10 lat.

W tym tygodniu służby zatrzymały także pięciu obywateli Ukrainy zaangażowanych w organizowanie nielegalnego przekroczenia granicy. Cudzoziemcom w wieku od 20 do 38 lat przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się organizowaniem nielegalnego przekroczenia granicy państwa wbrew przepisom.  Mężczyźni zajmowali się procederem przewożenia nielegalnych migrantów spod granicy polsko-białoruskiej do granicy polsko-niemieckiej.

Ukraińcy i Gruzini dominują w przemycie nielegalnych imigrantów. Straż Graniczna przekazała w lutym 2023 r. portalowi Kresy.pl, że obcokrajowcy stanowili w poprzednim roku 90 proc. osób zatrzymanych za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Wśród zatrzymanych było najwięcej Ukraińców i Gruzinów. Podobnie wyglądała sytuacja rok wcześniej.

podlaski.strazgranicza.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply