Obywatelka Polski wśród uwolnionych zakładników Hamasu

Z komunikatu podanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych dowiadujemy się, że z rąk Hamasu została uwolniona obywatelka Polski.

“Z zadowoleniem przyjmujemy informację o zawieszeniu broni w Strefie Gazy, co pozwoliło na uwolnienie pierwszej grupy zakładników, w tym obywatelki RP, i zwiększenie dostaw pomocy humanitarnej do enklawy. Jest to rezultat nieprzerwanych międzynarodowych wysiłków dyplomatycznych” – czytamy w komunikacie opublikowanym przez MSZ.

“Gratulujemy wszystkim partnerom zaangażowanym w osiągnięcie tego ważnego kroku. Mamy nadzieję, że zawieszenie broni zostanie utrzymane. Podkreślamy konieczność jak najszybszego uwolnienia wszystkich uprowadzonych osób. Jednocześnie Polska w dalszym ciągu stanowczo domaga się wyrażenia przez Izrael zgody na bezpieczne opuszczenie Strefy Gazy przez pozostałych obywateli RP”.

Jak podała w sobotę Al Jazeera Hamas przekazał 13 izraelskich jeńców i czterech obywateli Tajlandii Międzynarodowemu Komitetowi Czerwonego Krzyża (MKCK) z siedmiogodzinnym opóźnieniem, ponieważ grupa twierdziła, że Izrael naruszył warunki rozejmu. Wcześniej, bo w piątek, pojawiła się informacja, że Hamas uwalnia łącznie 24 więźniów, których porwał po ataku na terytorium Izraela 7 października.

Czerwony Krzyż podał, że uwolnieni zakładnicy przewiezieni zostali do Egiptu. Według listy opublikowanej przez kancelarię premiera Izraela wśród uwolnionych jest czworo dzieci i sześcioro starszych kobiet. Trafili już oni do Izraela – „Nasi obywatele przeszli wstępne badania lekarskie, a wyznaczeni urzędnicy poinformowali ich rodziny o powrocie” – napisano w oświadczeniu.

Także w sobotę Izraelczycy, wywiązując się z porozumienia rozejmowego, uwolnili łącznie 39 przetrzymywanych przez siebie Palestyńczyków. To kobiety i dzieci przetrzymywane w izraelskich aresztach. 33 z nich zostało uwolnionych na Zachodnim Brzegu Jordanu, pozostali z więzienia w Jerozolimie.

Jak podaje Al Jazeera na spotkanie wyszedł im tłum witających ludzi, jednak pod więzieniem Ofer na Zachodnim Brzegu, gdzie zebrano z różnych ośrodków więźniów przez uwolnieniem, Izraelczycy rozpraszali zebranych przy pomocy gazu łzawiącego.

Zawieszenie broni, osiągnięte dzięki mediacji Amerykanów, zostało przewidziane na cztery dni.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply