Jak poinformował portal CBC we wtorek, na rosyjskich serwerach dostępna jest witryna, która wyświetla obraz na żywo z niezabezpieczonych kamerek internetowych. Dostępne są również nagrania z Polski.

Na rosyjskich serwerach dostępna jest witryna, która wyświetla obraz na żywo z niezabezpieczonych kamerek internetowych – poinformował portal CBC we wtorek. Dostępne są również nagrania z Polski.

Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa twierdzą, że wraz z rosnącą popularnością domowych kamer i osobami pracującymi w domu podczas pandemii, ważne jest, aby opinia publiczna była wykształcona na temat tego , jak chronić swoje kamery.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6527.39 PLN    (29.66%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

CBC News nie podało nazwy strony internetowej, aby nie przyczyniać się do naruszania prywatności ludzi. Strona ma być zlokalizowana w Rosji i jest największym na świecie katalogiem kamer do monitoringu online. Każdego dnia na całym świecie można oglądać dziesiątki tysięcy kamer, w tym ponad 250 w Kanadzie.

Jak donosi portal interia, na portalu jest dostępna transmisja z ponad 170 kamer w Polsce, z Warszawy, Katowic, Jeleniej Góry, Braniewa i wielu innych miast i miejsc. Rosyjska strona pozwala na odczytanie dokładnego położenia na mapie kamery, danych producenta i kodu pocztowego.

Zobacz też: Poseł Konfederacji dementuje informacje ABW: nie było żadnych informacji od służb o cyberataku

Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa twierdzą, że główne sposoby, w jakie witryna internetowa może uzyskać dostęp do kamery bezpieczeństwa, to brak przypisanego hasła, niezmienione hasło fabryczne lub błędne ustawienie kamery podczas konfiguracji.

„Jeśli nie zmieniasz hasła lub nie używasz skomplikowanych haseł, narażasz się na niebezpieczeństwo” – powiedział Sumit Bhatia, dyrektor ds. innowacji na Uniwersytecie Ryerson. „Wszyscy pracują w domu, a wiele osób niekoniecznie wprowadziło nowe środki lub wdrożyło nowe sposoby ochrony swoich systemów domowych” – powiedział Bhatia. „A to tylko wina ich własnej ograniczonej wiedzy lub zasobów, co oznacza, że ​​laptopy i komputery służbowe są teraz dostępne również dla hakerów, którzy włamali się do kamer bezpieczeństwa”.

Zobacz też: W Kanadzie obalono posągi królowej Elżbiety II, królowej Wiktorii i kapitana Cooka

Kresy.pl/CBC/Interia

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz