Nysa zerwała umowę partnerską z Tarnopolem

Podczas środowej sesji Rady Miejskiej Nysy, niemal jednogłośnie, opowiedzieli się za zerwaniem umowy partnerskiej z Tarnopolem na Ukrainie. Za uchwałą w tej sprawie głosowało 21 radnych.

Jak poinformował portal Nysa.eu, podczas środowej sesji Rady Miejskiej Nysy, niemal jednogłośnie, opowiedzieli się za zerwaniem umowy partnerskiej z Tarnopolem na Ukrainie. Za uchwałą w tej sprawie głosowało 21 radnych.

“Przypomnijmy – 5 marca deputowani miejscy Tarnopola zdecydowali o nazwaniu stadionu miejskiego imieniem Romana Szuchewycza – dowódcy UPA, który był odpowiedzialny m.in. za ludobójstwo Polaków na Wołyniu. Po tej decyzji kolejne polskie miasta mocno potępiły decyzje radnych Tarnopola. Umowę partnerską z Ukraińcami zerwał już m.in. Zamość”.

Za zerwaniem umowy głosowało 21 radnych. Od głosu wstrzymał się jeden radny.

Wcześniej burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz złożył deklarację, że  zostanie podjęta uchwała o zerwaniu umowy partnerskiej z Tarnopolem. Według informacji lokalnego portalu, deklarację miał złożyć na komisji oświaty i spraw społecznych Rady Miasta. Komisja w całości poparła burmistrza.

Jak informowaliśmy wcześniej, Burmistrz Nysy i Przewodniczący Rady Miejskiej w Nysie wezwali w piątek 12 marca władze Tarnopola (miasta partnerskiego Nysy) do zmiany nazwy stadionu imienia Szuchewycza. “W innym przypadku nie będzie możliwa dalsza współpraca”.

“Z przykrością informujemy, że w dniu 5 marca br. deputowani miasta Tarnopola – naszego miasta partnerskiego – zdecydowali o nazwaniu lokalnego stadionu miejskiego imieniem Romana Szuchewycza, dowódcy UPA odpowiedzialnego za bestialskie ludobójstwo polskich mieszkańców ówczesnych województw wołyńskiego, tarnopolskiego, stanisławowskiego i lwowskiego Rzeczypospolitej w latach 1943 – 1944” – czytamy w oświadczeniu.

Kresy.pl/Nysa.eu

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply