Niespokojny weekend na polsko-białoruskiej granicy

W trakcie minionego weekendu funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej odnotowali 79 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy.

Jak informuje Straż Graniczna, w trakcie minionego weekendu funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału SG odnotowali 79 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy.

W niedzielę, 21 sierpnia, polsko-białoruską granicę nielegalnie próbowało przekroczyć 29 cudzoziemców. Zdarzenia miały miejsce na odcinkach ochranianych przez Placówki SG w Białowieży, Bobrownikach i Dubiczach Cerkiewnych. Z kolei w sobotę, 20 sierpnia, na odcinkach służbowej odpowiedzialności Placówek SG w Białowieży, Nowym Dworze i Kuźnicy udaremniono 24 próby nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. W piątek, 19 sierpnia, 26 cudzoziemców próbowało sforsować granicę na odcinkach ochranianych przez Placówki SG w Białowieży i Bobrownikach.

Cudzoziemcy, którzy w trakcie weekendu usiłowali nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę, pochodzili między innymi z: Nepalu, Kamerunu, Mali, Senegalu, Ghany i Syrii.

Przypomnijmy, że funkcjonariusze z Placówki SG w Zgorzelcu zatrzymali 7 cudzoziemców (obywateli Iraku i Iranu), których do Niemiec osobowym autem próbowało przewieźć 2 obywateli Ukrainy.

Funkcjonariusze Straży Granicznej wytypowali i skierowali do kontroli w pobliżu polsko-niemieckiej granicy osobowe BMW 3. Ich uwagę przykuło nadmierne obciążenie auta. Okazało się, że kierowcą bmw był 21-letni obywatel Ukrainy, a pasażerem jego 19-letni rodak. Wewnątrz, na tylnym siedzeniu samochodu oraz w bagażniku przewożono zaś 7 osób. Byli to cudzoziemcy, którzy niezgodnie z prawem usiłowali przekroczyć granicę państwową, aby dostać się do Niemiec.

Nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów potwierdzających ich tożsamość i obywatelstwo. Pięciu z nich podawało się za obywateli Iraku, dwóch pozostałych stwierdziło, że pochodzą z Iranu. Wszyscy zostali zatrzymani. Obywatele Ukrainy usłyszeli zarzut pomocnictwa w niezgodnym z prawem przekraczaniu granicy państwowej. Cudzoziemcy przyznali się, że w celu osiągnięcia korzyści majątkowej zabrali z granicy białorusko-litewskiej 7 osób, które dokonały niezgodnego z prawem przekroczenia granicy państwowej.

Następnie, tranzytem przez Polskę, zamierzali przewieźć cudzoziemców do Niemiec. Obywatele Ukrainy dobrowolnie poddali się karze 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. W związku z nielegalnym przekroczeniem granicy państwowej oraz nielegalnym pobytem na terytorium Polski wobec obywateli Iraku i Iranu zostało wszczęte postępowanie w sprawie zobowiązania cudzoziemców do opuszczenia Polski. Na podstawie postanowienia sądu cudzoziemcy zostali umieszczeni w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.

Straż Graniczna przekazała w niedzielę, że poprzedniej doby na terytorium Polski usiłowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 23 cudzoziemców, m. in. obywateli Nepalu, Kamerunu, Mali i Senegalu. Zdarzenia miały miejsce na odcinkach placówek SG w Nowym Dworze, Kuźnicy i Białowieży. W Budzisku zatrzymano taksówkarza – obywatela Litwy, który przewoził 4 ob. Iraku. :Kurierowi” grozi 8 lat pozbawienia wolności. 

W sobotę Straż Graniczna poinformowała o zatrzymaniu obywatela Angoli, który przewoził nielegalnych imigrantów. Także w środę SG informowała o zatrzymaniu dwóch kolejnych „pomocników” przy nielegalnym przekraczaniu polsko-białoruskiej granicy. Obywatel Ukrainy i ob. Mołdawii przewozili 6 nielegalnych imigrantów.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz