Niemieckie siły powietrzne niedawno zakończyły loty testowe najnowszego pocisku powietrze-powietrze – Meteor. Uzbrojenie zostało uznane za gotowe do użycia przez flotę myśliwców Eurofighter Typhoon.

W czerwcu br. pocisk był testowany przez samoloty Eurofighter Typhoon z bazy lotniczej Neuberg w Bawarii – podał portal „Defense News” we wtorek. Do testów użyto dwóch myśliwców z 74 Skrzydła Taktycznego Luftwaffe. W czasie testów zebrano dane o zachowaniu samolotów z nowymi pociskami. W czasie rzeczywistym analizowano parametry, m.in. zużycie paliwa samolotów.

Na razie nie wykonano prób z faktycznym wystrzeleniem pocisków do celu. Niebawem mają się odbyć, ale niemieckie lotnictwo nie podaje konkretnej daty.

Zobacz także: Niemcy kupują pociski NSM, chcą zastąpić amerykańskie rakiety Harpoon

Rakiety Meteor są trzecim rodzajem pocisków wyprodukowanych przez europejski koncern MBDA dla niemieckiego lotnictwa. Firma z główną siedzibą we Francji dostarczyła wcześniej na potrzeby niemieckiego lotnictwa zaawansowane pociski powietrze-powietrze średniego zasięgu AIM-120 (AMRAAM) oraz pociski krótkiego zasięgu nakierowywane systemem śledzenia w podczerwieni (IRIS-T).

Pociski Meteor mają zasięg 200 km. Ich długość wynosi 3,7 m, a masa – 190 kg.

Nowe pociski zostaną zintegrowane z całą niemiecką flotą myśliwców Eurofighter Typhoon (z wyjątkiem najstarszych modeli Tranche-1).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Niemcy dołączają do europejskiego programu pocisków hipersonicznych. Co z TLVS?

„Defense News” informuje, że pocisk został opracowany w ramach wspólnego programu z państwami członkowskimi NATO: Niemcami, Francją, Hiszpanią, Włochami i Wielką Brytanią, a także Szwecją, która jest krajem partnerskim NATO, ale nie jest członkiem sojuszu.

defensenews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz