Żaklin Nastić, poseł do Bundestagu z ramienia Die Linke skrytykowała rząd Olafa Scholza za odrzucenie roszczeń Polski o reparacje wojenne, nazywając to stanowisko „moralnie nagannym”.
Żaklin Nastić, poseł do Bundestagu z ramienia Die Linke w poniedziałkowej rozmowie z RND skrytykowała rząd Olafa Scholza za odrzucenie roszczeń Polski o reparacje wojenne, nazywając to stanowisko „moralnie nagannym”.
Nastić powiedziała, że kwestia reparacji za II wojnę światową nie została rozstrzygnięta przez traktat dwa plus cztery z 1990 r. między Niemcami Zachodnimi i NRD oraz czterema mocarstwami: USA, Związkiem Radzieckim, Wielką Brytanią i Francją. „Ani Polska, ani Grecja i inne kraje uprawnione do reparacji nie brały udziału w tych rozmowach” – podkreśliła.
Zobacz też: Noty w sprawie reparacji nadal nie ma. Rz: Szef MSZ dopiero teraz zlecił jej wykonanie
Poseł uważa, że sytuacja jest niedopuszczalna z punktu widzenia prawa międzynarodowego. Nastić skrytykowała niemieckiego kanclerza Olafa Scholza, który odrzucił polskie roszczenia o reparacje wojenne, mówiąc, że temat „jest ostatecznie rozstrzygnięty zgodnie z prawem międzynarodowym”.
“Uważam, że całkowite odrzucenie przez rząd federalny jakichkolwiek roszczeń odszkodowawczych, zarówno z Polski, jak i z Grecji, jest moralnie naganne” – przekonywała. Dodała, że wbrew poglądowi Scholza i jego poprzedniczki Angeli Merkel kwestia odszkodowań za II wojnę światową „nie jest tylko kwestią prawną”.
„W tej sprawie chodzi również o traktowanie z szacunkiem naszych najbliższych sąsiadów” – podkreśliła poseł do Bundestagu.
Żaklin Nastić urodziła się w Gdyni i posiada podwójne obywatelstwo. Jest wiceprzewodniczącą niemiecko-polskiej grupy parlamentarnej Bundestagu.
1 września w Warszawie zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Podkreślono, że ogólna kwota tych strat to ponad 6 bilionów 220 miliardów zł.
Przypomnijmy, że w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, kanclerz Niemiec Olaf Scholz odrzucił polskie żądania w kwestii reparacji wojennych za szkody wyrządzone przez Niemcy w Polsce w czasie II wojny światowej.
Odrzucając polskie roszczenia zapłaty, rząd federalny Niemiec powołuje się na porozumienie dwa plus cztery z 1990 r., dotyczące niemieckiej jedności w polityce zagranicznej. Zostało ono podpisane przez Niemiecką Republikę Demokratyczną, Republikę Federalną Niemiec, Francję, Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i ZSRR.
Kresy.pl/RND
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!