Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej zgodzili się przygotować nowe sankcje wobec Rosji i zwiększyć dostawy broni na Ukrainę – poinformowała w czwartek agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała w czwartek agencja prasowa Reuters, szef polityki zagranicznej UE, Josep Borrell, oznajmił, że oświadczenie Putina – które obejmowało groźbę użycia broni jądrowej do obrony Rosji – wskazuje na panikę i desperację. „To jasne, że Putin próbuje zniszczyć Ukrainę” – powiedział Borrell dziennikarzom po spotkaniu ministrów.

Po otrzymaniu informacji od ukraińskiego ministra spraw zagranicznych Dmytro Kułeby, ministrowie zgodzili się zlecić swoim zespołom przygotowanie ósmego pakietu sankcji, który byłby skierowany na „bardziej istotne sektory rosyjskiej gospodarki” – powiedział Borrell.

Ministrowie UE odbędą kolejne oficjalne spotkanie w połowie października, kiedy będzie można sformalizować pakiet sankcji. Zgodzili się również na zwiększenie dostaw broni na Ukrainę. Borrell odmówił podania dalszych szczegółów na temat rodzaju sankcji lub wsparcia wojskowego, ale powiedział, że wierzy, że w bloku będzie „jednomyślne” poparcie dla nowych środków.

Przemawiając w wywiadzie dla agencji Reuters, estoński minister spraw zagranicznych Urmas Reinsalu powiedział, że Putin próbuje zastraszyć i podzielić Zachód, ale jego ostatnie komentarze były „momentem zmieniającym grę”.

Powiedział, że środowe spotkanie powinno podkreślić jedność, szybko wprowadzić nowy pakiet sankcji i wykorzystać mechanizm finansowania Europejskiego Instrumentu Pokoju, aby zwiększyć dostawy broni na Ukrainę.

„Powinniśmy również zadeklarować zobowiązanie do odpowiedzialności prawnej. Führerzy na Kremlu nie powinni przyjmować za pewnik, że ich odpowiedzialność za ludobójczą wojnę będzie traktowana łagodnie” – powiedział.

Przypomnijmy, że w swoim orędziu do narodu, prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił, że podpisał dekret o częściowej mobilizacji rezerwistów. Zapowiedział też wsparcie dla referendów w sprawie przyłączenia do Rosji republik ludowych w Donbasie i części obwodów chersońskiego i zaporoskiego. Oświadczył, że celem Zachodu jest „osłabienie, podział i ostatecznie zniszczenie” Rosji i zapowiedział ochronę jej suwerenności i integralności terytorialnej.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz