Niemiecka konsul w Opolu, Sabine Haake skrytykowała przedstawicieli mniejszości niemieckiej zarzucając im, że używają języka niemieckiego tylko na pokaz, na co dzień posługując się językiem polskim lub lokalnym „dialektem górnośląskim”.

W sobotę na Górze św. Anny (gmina Leśnica) odbył się zjazd Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (VdG), głównej organizacji mniejszości niemieckiej w Polsce, która reprezentuje Niemców m.in. w kontaktach politycznych.

Gościem specjalnym spotkania była Sabine Haake, Konsul Republiki Federalnej Niemiec z Opola. W swoim przemówieniu mówiła m.in. o roli Związku, który „prowadzi lobbing nie tylko w Polsce, ale i w Niemczech”. Powiedziała też, że sytuacja mniejszości niemieckiej w Polsce jest obecnie trudna, ze względu na zmiany w ordynacji w wyborach samorządowych, a także reformę sądownictwa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przeczytaj: Województwo opolskie: Mniejszość niemiecka rejestruje partię

Haake zwróciła uwagę, że konsekwencją tej ostatniej jest sytuacja, w której sędziowie nie powinni posiadać podwójnego obywatelstwa. Powiedziała, że w Konsulacie Generalnym Niemiec we Wrocławiu otrzymano już 15 wniosków od osób, które chcą zrzec się niemieckiego obywatelstwa, żeby móc dalej być w Polsce sędziami. Jej zdaniem, jest to „kontrproduktywne”, ponieważ Niemcy w Polsce wciąż budują swoje elity.

W czasie swojego przemówienia do delegatów, niemiecka konsul zaapelowała do Niemców w Polsce, żeby używali języka niemieckiego nie tylko na pokaz, ale również w domu. Zarzuciła przy tym przedstawicielom mniejszości niemieckiej, że oficjalnie „podkreślają znaczenie języka niemieckiego, ale potem, szybko wracają do używania języka polskiego lub dialektu górnośląskiego (oberschlesischen dialekt)”. – Pomyślcie o tym, jaki przykład dajecie swoim dzieciom i wnukom.

Przeczytaj: List do prezydenta Dudy: mniejszośc niemiecka przeciwko ustawie o IPN

Czytaj także: Mniejszość niemiecka w Polsce chce więcej lekcji niemieckiego

piotrspyra.wordpress.com / wochenblatt.pl  / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

    • Avatar
      Accipiter :

      Przepraszam panią Oksanę Zabużko, arcybiskupa Światosława Szewczuka, pana Andrija Deszczycę, pana Igora Isajewa, pana Grzegorza Kuprianowicza, pana Petra Poroszenkę, pana Piotra Tymę oraz pozostałych członków narodu ukraińskiego, a także panią Sabine Haake oraz naród czeczeński oraz imigrantów z krajów Afryki za ich publiczne znieważenie w Internecie z powodu przynależności narodowej, etnicznej i rasowej, a także za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, publicznego nawoływania do przestępstwa na ich szkodę i za publiczne pochwalanie przestępstwa. Zwracam uwagę i ostrzegam wszystkich, że tego rodzaju zachowania są niezgodne z polskim prawem.