Reprezentujący mniejszość niemiecką poseł Ryszard Galla, ma nadzieję, że sąd przyjmie wniosek rejestracyjny jeszcze w tym roku.

Nowa partia będzie nosić nazwę „Regionalna Mniejszość z Większością”. Wniosek rejestracyjny został złożony do sądu w Warszawie z tysiącem podpisów. Poseł Galla twierdzi, że rejestracja partii mniejszości niemieckiej jest efektem informacji o możliwych zmianach w ordynacji wyborczej.

Dochodziły do nas głosy, że przyszłe wybory będą dedykowane partiom politycznym, więc postanowiliśmy się zabezpieczyć. Liczę, że za dwa, trzy tygodnie powinien być już rozpatrzony – tłumaczy poseł Galla.

ZOBACZ TAKŻE: Mniejszość niemiecka na Śląsku Opolskim gotowa do założenia partii

Na listach partii Regionalna znajdą się głównie działacze startujący do tej pory z list Komitetów Wyborczych Mniejszość Niemiecka. Według informacji wnioskodawcy, ugrupowanie będzie skupiać się na wartościach bliskich chrześcijańskiej demokracji i interesach wspólnoty regionalnej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według jednego z założycieli struktur mniejszości, byłego posła Henryka Krolla, tworzenie partii jest już spóźniony, przez co może nie zaistnieć w świadomości potencjalnych wyborców. W wywiadzie dla „Radia Opole” Kroll krytycznie odniósł się również do opowiadania się obecnych władz za utrzymywanie samorządowej koalicji z PO. Platforma zdaniem działacza, traktuje mniejszość niemiecką w sposób instrumentalny. Dowodem ma to ma być akceptacja przez lokalnych polityków PO powiększenia miasta Opole o tereny ościennych gmin zamieszkałych przez duże skupiska Niemców.

Poseł Galla nie zgadza się z krytyką swojego poprzednika. Nie wiem, czy w tej chwili jest sens wychodzenia z obecnej koalicji. Zamiast rozrabiać, musimy przygotować dobry program wyborczy, z którym będziemy walczyli o wynik w wyborach. Już za rok o tej porze będziemy w zupełnie innej konstelacji politycznej i wtedy przyjdzie czas na rozmowy o potencjalnym partnerstwie – twierdzi poseł.

Kresy.pl / interia.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz