Mniejszość niemiecka na Śląsku Opolskim gotowa do założenia partii

Mniejszość niemiecka ze Śląska Opolskiego jest gotowa do założenia partii politycznej. Jej liderzy namawiają również jej członków do udziału w jesiennych wyborach do niemieckiego parlamentu.

Na sobotnim zjeździe Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim w Naczęsławicach, jego przewodniczący Rafał Bartek oświadczył, że mniejszość niemiecka jest gotowa do założenia partii politycznej.

– Jeżeli pojawi się taka konieczność (…) uczestniczenia w życiu społecznym wyłącznie za pośrednictwem partii politycznych, to jesteśmy na taką możliwość przygotowani – zapowiedział Bartek.

Bartek twierdzi, że struktury TSKN nie mają problemu z przygotowaniami do wyborów samorządowych. Argumentuje, że mniejszość niemiecka jest jedyną siłą polityczną w regionie posiadającą centralę na miejscu, a także kilkuset samorządowców wszystkich szczebli – od radnego gminy do wicemarszałka. Zapewnia też, że TSKN zdąży dostosować się do wszelkich ewentualnych zmian, które wprowadziliby rządzący.

Liderzy Towarzystwa namawiali również uczestników spotkania do udziału w jesiennych wyborach do Bundestagu. Po raz drugi w historii jego członkowie mogą oddać w nich swój głos.

– W ten sposób budujemy świadome społeczeństwo obywatelskie. To szczególnie ważne dla tych mieszkańców Śląska, którzy korzystają z niemieckiego rynku pracy – mówił Bartek. Podkreślał, że udział w wyborach jest obowiązkiem i prawem każdego obywatela, a on sam obserwuje politykę niemiecką.

– I być może będę miał kiedyś okazję, że zapytam się posła z okręgu, w którym głosuję, o to, co jako poseł do Bundestagu zrobił dla mnie jako obywatela – powiedział poseł Ryszard Galla reprezentujący mniejszość niemiecką.

Przeczytaj: Mniejszość niemiecka zrównuje Wojciecha Korfantego z niemieckimi rewizjonistami

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim, działające od 1990 r., skupia obecnie ponad 30 tys. członków. Według TSKN, reprezentuje ono społeczność ok. 200 tys. Niemców mieszkającą w województwie opolskim. Mniejszość niemiecka jest koalicjantem PO i PSL we władzach regionu. Posiada również swojego przedstawiciela w zarządzie województwa.

Czytaj także:

Mniejszość niemiecka przeciwna uznaniu śląskiej mniejszości etnicznej

Opole: mniejszość niemiecka walczy z „przekłamaniami historycznymi”

PAP / polsatnews.pl / Kresy.pl
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply