Mniejszość niemiecka na Śląsku Opolskim gotowa do założenia partii

Mniejszość niemiecka ze Śląska Opolskiego jest gotowa do założenia partii politycznej. Jej liderzy namawiają również jej członków do udziału w jesiennych wyborach do niemieckiego parlamentu.

Na sobotnim zjeździe Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim w Naczęsławicach, jego przewodniczący Rafał Bartek oświadczył, że mniejszość niemiecka jest gotowa do założenia partii politycznej.

– Jeżeli pojawi się taka konieczność (…) uczestniczenia w życiu społecznym wyłącznie za pośrednictwem partii politycznych, to jesteśmy na taką możliwość przygotowani – zapowiedział Bartek.

Bartek twierdzi, że struktury TSKN nie mają problemu z przygotowaniami do wyborów samorządowych. Argumentuje, że mniejszość niemiecka jest jedyną siłą polityczną w regionie posiadającą centralę na miejscu, a także kilkuset samorządowców wszystkich szczebli – od radnego gminy do wicemarszałka. Zapewnia też, że TSKN zdąży dostosować się do wszelkich ewentualnych zmian, które wprowadziliby rządzący.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Liderzy Towarzystwa namawiali również uczestników spotkania do udziału w jesiennych wyborach do Bundestagu. Po raz drugi w historii jego członkowie mogą oddać w nich swój głos.

– W ten sposób budujemy świadome społeczeństwo obywatelskie. To szczególnie ważne dla tych mieszkańców Śląska, którzy korzystają z niemieckiego rynku pracy – mówił Bartek. Podkreślał, że udział w wyborach jest obowiązkiem i prawem każdego obywatela, a on sam obserwuje politykę niemiecką.

– I być może będę miał kiedyś okazję, że zapytam się posła z okręgu, w którym głosuję, o to, co jako poseł do Bundestagu zrobił dla mnie jako obywatela – powiedział poseł Ryszard Galla reprezentujący mniejszość niemiecką.

Przeczytaj: Mniejszość niemiecka zrównuje Wojciecha Korfantego z niemieckimi rewizjonistami

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim, działające od 1990 r., skupia obecnie ponad 30 tys. członków. Według TSKN, reprezentuje ono społeczność ok. 200 tys. Niemców mieszkającą w województwie opolskim. Mniejszość niemiecka jest koalicjantem PO i PSL we władzach regionu. Posiada również swojego przedstawiciela w zarządzie województwa.

Czytaj także:

Mniejszość niemiecka przeciwna uznaniu śląskiej mniejszości etnicznej

Opole: mniejszość niemiecka walczy z „przekłamaniami historycznymi”

PAP / polsatnews.pl / Kresy.pl
Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz