Opole: mniejszość niemiecka walczy z „przekłamaniami historycznymi”

Mniejszości niemieckiej z Opola nie spodobała się tablica, która upamiętnia 20-lecie utworzenie linii kolejowej do Brzegu, więc doprowadzili do jej zmiany na taką, która bardziej odpowiada niemieckim gustom.

Ponad 20 lat temu z okazji 150. rocznicy utworzenia linii kolejowej Opole – Brzeg na fasadzie dworca w Opolu wmurowano tablicę z napisem: „150 lat kolei na ziemiach polskich”. Napis ten nie spodobał się jednak mniejszości niemieckiej, która stwierdziła, że jest to przekłamanie historyczne. Jak argumentował jej przewodniczący, Rafał Bartek, Opole od roku 1843 do 1945 nie było częścią Polski, a Niemiec.

Bartek zwrócił się w tej sprawie do Polskich Kolei Państwowych, właścicieli budynku, a także historyka, prof. Krzysztofa Ruchniewicza, który przekonał konserwatora zabytków do wydania zgody na nową tablicę. Według nowej wersji, tablica upamiętnia „150 lat kolei na ziemi śląskiej”. Ponadto, pojawiły się również nazwy miast Opole i Brzeg w języku niemieckim.

Slaskipolska.pl/ Kresy.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. kojoto
    kojoto :

    Już miałem nadzieję, że to prima aprilis, ale na stronie źródłowej dodane 30 Marca… Należy pamiętać, że stolica niemiec to jednak największe miasto na ziemiach zachodniosłowiańskich.

  2. zefir
    zefir :

    Temu polskojęzycznemu szwabowi odbiła niewiedza historyczna,tak butnie jak po szkopsku.Do szkopskiego łba niejakiego Bartka nie dociera,że polskie prawa do opolskiego Śląska pogwałcone zostały z naruszeniem przyzwoitych zasad współistnienia w szkopskim wydaniu.