Niemiecka gospodarka radzi sobie lepiej niż prognozowano

Niemieckie PKP w III kwartale wzrosło 1,1 proc. licząc rok do roku (1,2 proc. po wyrównaniu sezonowym). Wzrost w stosunku do poprzedniego kwartału br. wyniósł 0,3 proc.

Według portalu dziennika „Welt” wyniki te są „zaskakujące” – ekonomiści spodziewali się w III kwartale spadku o 0,2 proc.

Wyniki gospodarcze w III kwartale 2022 r. były napędzane głównie przez prywatne wydatki konsumpcyjne – informuje niemiecki urząd statystyczny Destatis.

„Zdaniem ekspertów jednak wzrost prawdopodobnie na razie się skończy w związku z kryzysem energetycznym wynikającym z wojny Rosji z Ukrainą” – pisze „Welt”. Monachijski Instytut Ifo prognozuje, że w czwartym kwartale gospodarka Niemiec skurczy się o 0,6 procent.

Według szacunków niemieckiego rządu w 2022 roku gospodarka Niemiec wzrośnie o 1,4 proc, ale w przyszłym roku skurczy się o 0,4 proc.

Jak informowaliśmy w ub. miesiącu, inflacja producencka w Niemczech wyniosła w sierpniu 45,8 proc. Pobiła tym samym 70-letni rekord. Był to najwyższy odczyt od czasu, gdy zbierane są takie dane.

Dane dotyczące wskaźnika PPI budzą mniej emocji niż inflacja konsumencka CPI. Pozwalają jednak ocenić, czy na etapie produkcji pojawia się wzrost kosztów.

Zobacz także: Niemcom grozi inflacja jakiej nie było od 70 lat

Kresy.pl / welt.de / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz