CDU zwyciężyła w niedzielnych wyborach do parlamentu Nadrenii Północnej-Westfalii – wynika z pierwszych prognoz. Wybory w Nadrenii Północnej-Westfalii są uważane za najważniejszy miernik poparcia dla rządzącej Niemcami koalicji SPD-Zieloni-FDP.

Sondaże po zamknięciu lokali wyborczych w wyborach krajowych w Nadrenii Północnej-Westfalii wskazują, że wygrała partia CDU, która otrzymała 35,8 proc. głosów (plus 2,8 pkt. proc. w porównaniu z wyborami sprzed czterech lat) – podaje Deutsche Welle. Wyraźnie pokonała partię kanclerza Olafa Scholza SPD, która otrzymała 26,7 proc. głosów (minus 4,5 pkt. proc.).

“Wyborcy w Północnej-Westfalii podjęli jasną decyzję. Zdecydowanie wygraliśmy wybory! (…) Dziękuję wyborcom za to jasne wotum zaufania” – napisał w mediach społecznościowych przewodniczący CDU Hendrik Wüst.

Partia Zielonych osiągnęła wynik 18,0 proc. (zyskała 11,6 pkt. proc.). Na liberałów z FDP zagłosowało 5,6 proc. wyborców (minus 7,0 pkt. proc.). Wynik 5,6 proc. uzyskała także AfD (spadek o 1,8 pkt. proc.).

Partia “Lewica” znalazła się pod progiem wyborczym, uzyskując 2,1 proc. głosów.

Do godziny 16:00 udział w głosowaniu wzięło 53,35 procent uprawnionych wyborców. To znacznie mniej niż w wyborach w 2017 r. (59 proc.).

Deutsche Welle zwraca uwagę, że wybory w Nadrenii Północnej-Westfalii są uważane za najważniejszy miernik poparcia dla rządzącej Niemcami koalicji SPD-Zieloni-FDP z socjaldemokratycznym kanclerzem Olafem Scholzem na czele.

Zobacz także: Scholz rozmawiał telefonicznie z Putinem

Nadrenia Północna-Westfalia ma największą liczbę mieszkańców wśród niemieckich krajów związkowych. Wybory do regionalnego parlamentu landu są często nazywane “małymi wyborami do Bundestagu”.

Zobacz także: Brytyjskie media: Olaf Scholz stał się najwartościowszym sojusznikiem Putina

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply