CDU zwyciężyła w niedzielnych wyborach do parlamentu Nadrenii Północnej-Westfalii – wynika z pierwszych prognoz. Wybory w Nadrenii Północnej-Westfalii są uważane za najważniejszy miernik poparcia dla rządzącej Niemcami koalicji SPD-Zieloni-FDP.

Sondaże po zamknięciu lokali wyborczych w wyborach krajowych w Nadrenii Północnej-Westfalii wskazują, że wygrała partia CDU, która otrzymała 35,8 proc. głosów (plus 2,8 pkt. proc. w porównaniu z wyborami sprzed czterech lat) – podaje Deutsche Welle. Wyraźnie pokonała partię kanclerza Olafa Scholza SPD, która otrzymała 26,7 proc. głosów (minus 4,5 pkt. proc.).

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

791 PLN    (3.59%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Wyborcy w Północnej-Westfalii podjęli jasną decyzję. Zdecydowanie wygraliśmy wybory! (…) Dziękuję wyborcom za to jasne wotum zaufania” – napisał w mediach społecznościowych przewodniczący CDU Hendrik Wüst.

Partia Zielonych osiągnęła wynik 18,0 proc. (zyskała 11,6 pkt. proc.). Na liberałów z FDP zagłosowało 5,6 proc. wyborców (minus 7,0 pkt. proc.). Wynik 5,6 proc. uzyskała także AfD (spadek o 1,8 pkt. proc.).

Partia „Lewica” znalazła się pod progiem wyborczym, uzyskując 2,1 proc. głosów.

Do godziny 16:00 udział w głosowaniu wzięło 53,35 procent uprawnionych wyborców. To znacznie mniej niż w wyborach w 2017 r. (59 proc.).

Deutsche Welle zwraca uwagę, że wybory w Nadrenii Północnej-Westfalii są uważane za najważniejszy miernik poparcia dla rządzącej Niemcami koalicji SPD-Zieloni-FDP z socjaldemokratycznym kanclerzem Olafem Scholzem na czele.

Zobacz także: Scholz rozmawiał telefonicznie z Putinem

Nadrenia Północna-Westfalia ma największą liczbę mieszkańców wśród niemieckich krajów związkowych. Wybory do regionalnego parlamentu landu są często nazywane „małymi wyborami do Bundestagu”.

Zobacz także: Brytyjskie media: Olaf Scholz stał się najwartościowszym sojusznikiem Putina

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz