Niemiecki urząd skłonił europejskiego operatora telewizji satelitarnej do zablokowania nowego, niemieckojęzycznego kanału RT.

„Niemiecki regulator mediów MABB zmusił europejskiego operatora satelitarnego Eutelsat 9B do usunięcia naszego nowego niemieckojęzycznego kanału telewizyjnego RT DE z Moskwy ze swojej platformy” – podał portal Tysol za samą RT. To obficie finansowana eksportowa rosyjska telewizja, która ma już kanały w języku angielskim, hiszpańskim. Produkuje też programy sprofilowane pod mieszkańców USA  i Wielkiej Brytanii. Niedawno uruchomiła kanał niemieckojęzyczny.

Nowy program w ograniczonym zakresie trafił jednak do obiorców. Kompetentny w tej dziedzinie MABB wszczął już postępowanie wobec RT w związku z tym, że nadawca ten nie wystąpił do niego o odpowiednią licencję zanim zaczął nadawanie nowego, niemieckojęzycznego programu. Niemieckim urzędnikom udało się tydzień temu doprowadzić do usunięcia RT DE z Eutelsat 9B, która nadaje na Europę Środkowo-Wschodnią i “jest szczególnie popularna wśród Niemców” – jak twierdzi Tysol.

To jednak nie jedyne ograniczenie zasięgu oddziaływania rosyjskiej telewizji. Jak podał portal “Moscow Times”, tydzień temu o wyeliminowaniu niemieckojęzycznego kanału RT – Auf Sendung zadecydowała także platforma cyfrowa Youtube. Podobny los spotkał wcześniejsze niemieckojęzyczne kanały zakładane przez rosyjski koncern: RT DE i Der Fehlende Part. Jeszcze we wrześniu, przed zablokowaniem, administracja Youtube oskarżyła RT DE o upowszechnianie fałszywych informacji o koronawirusie.

W Moskwie uznano, że decyzja Youtube jest skutkiem presji władz Niemiec. Te ostatnie twierdzą jednak, że nie mają z decyzją platformy cyfrowej nic wspólnego, napisał “Moscow Times”.

RT powstała jako Russia Today w 2005 r. Koncern jest krytykowany przez państwa zachodnie jako uprawiający propagandę korzystną dla polityki Rosji. Jego programy zostały zablokowane w niektórych państwach takich jak Litwa i Łotwa.

tysol.pl/themoscowtimes.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply