Zgodnie z nowym dekretem prezydenta Ukrainy, z oficjalnymi wypowiedziami czy komentarzami na temat polityki zagranicznej państwa będą mogli występować tylko najwyżsi rangą oficjele: prezydent, premier i szef MSZ.

W środę 22 grudnia br. na stronie prezydenta Ukrainy opublikowano oficjalny dekret o koordynacji polityki zagranicznej państwa. Wprowadza on m.in. wyraźne ograniczenie grona osób uprawnionych do wypowiadania się na temat polityki zagranicznej państwa. Celem ma być ujednolicenie oficjalnych wypowiedzi dotyczących tego obszaru.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1836.62 PLN    (8.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„W celu zabezpieczenia jedności kursu polityki zagranicznej państwa, wzmocnienia koordynacji działań organów państwowych w sferze stosunków zagranicznych, należytego wykonywania międzynarodowych umów Ukrainy (…) postanawiam:

1. Ustanowić, że z oficjalnymi wypowiedziami i komentarzami w sprawie polityki zagranicznej Ukrainy i z inicjatywami o charakterze międzynarodowym mogą występować tylko Prezydent Ukrainy, Premier Ukrainy i Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy” – czytamy w dokumencie.

W dekrecie prezydent Wołodymyr Zełenski zdecydował też, że ukraińskie MSZ udziela oficjalnych wyjaśnień w sprawie polityki zagranicznej państwa i dba o koordynację działań organów państwowych w tym obszarze. Te ostatnie zostają z kolei zobowiązane do uzgadniania z ministerstwem spraw zagranicznych zarówno przygotowań do wizyt zagranicznych urzędników państwowych, jak również oficjalnych wypowiedzi i komentarzy, dotyczących kwestii międzynarodowych i polityki zagranicznej oraz przygotowywania takich dokumentów.

„Wystąpienia urzędników z takimi wypowiedziami, komentarzami, inicjatywami mogą odbywać się wyłącznie w ramach ich kompetencji na polecenie prezydenta Ukrainy, Premiera Ukrainy albo Ministra Spraw Zagranicznych” – zaznaczono.

Ponadto, oficjalna korespondencja z ministerstwami spraw zagranicznych innych krajów może być prowadzona wyłącznie przez MSZ Ukrainy.

Przeczytaj: Ilu rosyjskich żołnierzy jest w rejonie granic Ukrainy? Daniłow podał liczby

Czytaj również: Rosja nie zamierza negocjować z Ukrainą spraw bezpieczeństwa w jej regionie

president.gov.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz