Niemiecka agencja kosmiczna DLR wspiera trzy firmy założone w 2018 r. zajmujące się rozwojem niemieckich lekkich rakiet nośnych. Na lata 2022-23 przewidziane są po dwa loty pokazowe rakiet. Na ten moment nie wiadomo skąd miałyby się odbyć, gdyż Niemcy nie posiadają własnego kosmodromu. Mówi się o stworzeniu platformy startowej na Morzu Północnym lub wykorzystaniu kosmodromu w północnej Szwecji.

Wspierane firmy to HyImpulse Rocket Factory Augsburg i Isar Aerospace.

CZYTAJ TAKŻE: Raport NIK o polskim sektorze kosmicznym: poczyniono postępy, lecz widać problemy z legislacją i planowaniem

Wszyscy trzej kandydaci pracują obecnie ‘łeb w łeb’ nad osiągnięciem swojego celu i przekonali nas swoimi propozycjami pod względem technicznym, ekonomicznym i operacyjnym. Teraz każdy z nich otrzyma po 500 tys. euro na dalszy rozwój swoich koncepcji do głównej rundy konkursu wiosną 2021 roku – powiedział poseł Thomas Jarzombek, koordynator niemieckiego rządu ds. lotnictwa i kosmonautyki.

HyImpulse jest spółką spin-off niemieckiej agencji kosmicznej DLR. Jej 40 pracowników rozwija trzystopniową rakietę Small Launcher SL1 z hybrydowym napędem. Siedziba firmy znajduje się w Neuenstadt am Kocher.


Schemat Small Launcher SL1 

Dane techniczne rakiety Small Launcher SL1:

wysokość: 27 m

Średnica: 2,2 m

Masa startowa: 36 t

Stopnie: 3

Nośność: 500 kg na LEO

Napędzana ma być przez klaser silników hybrydowych HyPLOx75 o ciągu 75 kN każdy, spalających parafinę w ciekłym tlenie (LOX).


Rocket Factory Augsburg (RFA) to część grupy kosmiczno-lotniczej OHB. Firma zatrudnia około 60 pracowników pracujących nad dwustopniową rakietą nośną napędzaną przez ciekły tlen i naftę.


Wizualizacja rakiety RFA One 

Dane techniczne rakiety RFA One:

Wysokość: 20 m (?)

Średnica: 1,6 m (?)

Masa startowa: ?

Stopnie: 2

Nośność: 200 kg na LEO

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Prawie połowa Rosjan uważa, że Amerykanie nie dokonali lądowania na księżycu

Isar Aerospace to spin-off Politechniki Monachijskiej. Firma zatrudnia 70 pracowników, którzy projektują dwustopniową rakietę Spectrum opartą na systemie napędowym wykorzystującym ciekły tlen i bliżej nieokreślonych węglowodorów. W zeszłym roku w firmę zainwestował kwotą 17 mln dolarów Airbus przez swój wehikuł inwestycyjny Airbus Ventures oraz fundusz inwestycyjny Earlybird Venture Capital.


Wizualizacja rakiety Spectrum

Dane techniczne rakiety Spectrum:

Wysokość: 27 m

Średnica: 2 m

Masa startowa: ?

Stopnie: 2

Nośność: 1000 kg na LEO

Koszt wyniesienia rakietą Spectrum wynosić ma 15 tys. euro za 1 kg ładunku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: USA: Rosja testuje broń antysatelitarną umieszczoną w kosmosie

Po właśnie zakończonej rundzie wstępnej konkursu opiewającej na 500 tys. euro, w trakcie rundy głównej w 2021 roku wyłoniony ma zostać pierwszy zwycięzca konkursu, który otrzyma 11 mln euro. W trzecim etapie w 2022 r. przyznana zostanie kolejna nagroda w wysokości 11 mln euro.

Spółki obecnie zobowiązały się do wyniesienia podczas lotów testowych niekomercyjnych ładunków o masie maksymalnie 150 kg z wybranych przez DLR uniwersytetów lub instytucji badawczych.

Niemcy nie dysponują obecnie własnym kosmodromem. Przedstawiciele OHB, do którego należy Rocket Factory Augsburg, mówili m.in. o platformie startowej na Morzu Północnym. Firma szuka także pracowników do kosmodromu Esrange w północnej Szwecji. Z tym kosmodromem umowę na start podpisało już w marcu 2020 r. Isar Aerospace.

Kresy.pl / rfa.space / hympulse.de / isaraerospace.com / kosmonautyka.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply