Pomimo wysiłków na rzecz zwiększenia armii, w Niemczech odnotowano spadek liczby żołnierzy Bundeswehry.

Od czasu rosyjskiego ataku na Ukrainę niemiecki rząd prowadzi kampanię na rzecz wzmocnienia Bundeswehry. Siły zbrojne mają wzrosnąć do 203 000 żołnierzy do 2031 roku. Rzeczywistość jest jednak inna – wynika z opublikowanych w sobotę danych agencji DPA.

Liczba żołnierzy Bundeswehry spadła do 181 500 pomimo wysiłków na rzecz zwiększenia personelu – podaje DPA, powołując się na dane niemieckiego resortu obrony z dnia 31 grudnia 2023 r. To około 1500 żołnierzy mniej, niż rok wcześniej. Jak czytamy, to skutek m.in. zmian demograficznych i społecznych, które były widoczne także w innych grupach zawodowych.

Dla porównania, na koniec 2022 roku Bundeswehra liczyła 183 050 żołnierzy.

Przeczytaj: Brytyjskie siły zbrojne niegotowe do wojny na pełną skalę

Deklarowanym celem niemieckiego rządu jest zwiększenie liczebności Bundeswehry do 203 000 żołnierzy do 2031 roku.

W ostatnim czasie w Niemczech nasiliła się debata na temat ewentualnej obowiązkowej służby wojskowej lub rekrutacji żołnierzy nieposiadających obywatelstwa niemieckiego.

Gazeta Bild podała w styczniu, powołując się na tajny dokument ministerstwa obrony Niemcy, że armia niemiecka opracowała scenariusz szkolenia na wypadek wojny z Rosją w przypadku porażki Sił Zbrojnych Ukrainy.

“Eskalacja pomiędzy NATO a Rosją mogłaby nastąpić już w lutym. To scenariusz szkoleniowy, który krok po kroku, miesiąc po miesiącu opisuje, jak Putin będzie działał i jak NATO będzie się bronić. Według scenariusza Bundeswehry eskalacja może rozpocząć się już za kilka tygodni. Już niedługo rozpoczną się walki, w których wezmą udział dziesiątki tysięcy niemieckich żołnierzy” – napisał Bild.

tagesschau.de / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply