Niemcy są gotowe do wznowienia obecności dyplomatycznej w Kabulu, jeśli talibowie spełnią określone warunki, powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas – przekazała agencja prasowa Reuters.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, Niemcy są gotowe do wznowienia obecności dyplomatycznej w Kabulu, jeśli talibowie spełnią określone warunki, powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas.

„Chcemy, aby rząd w Kabulu przestrzegał podstawowych praw człowieka i praw kobiet – a Afganistan nie może ponownie stać się wylęgarnią międzynarodowego terroryzmu” – powiedział Maas dziennikarzom w Słowenii, gdzie spotkał się ze swoimi odpowiednikami z UE w celu omówienia sytuacji Afganistanu po zakończeniu tam międzynarodowej misji i przejęciu władzy przez talibów.

„Jeśli te wymagania zostaną spełnione, a sytuacja w zakresie bezpieczeństwa na to pozwoli, jesteśmy gotowi do wznowienia obecności dyplomatycznej w Kabulu” – powiedział. W przeciwieństwie do Rosji i Chin, UE i większość krajów zachodnich zamknęło swoje ambasady w Kabulu, zmniejszając ich możliwości bezpośredniego wpływania na nowy rząd.

Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian powiedział gazecie „Le Figaro”, że Paryż osądzi talibów na podstawie tego, czy umożliwią ludziom opuszczenie kraju, umożliwią dostęp do pomocy humanitarnej, zerwą z wszystkimi organizacjami terrorystycznymi i szanują prawa człowieka, zwłaszcza prawa kobiet.

„Na razie nie mamy żadnych oznak, że idą w tym kierunku” – powiedział Le Drian.

Zobacz też: Talibowie chwalą się amerykańskim sprzętem [+VIDEO]

Ministrowie spraw zagranicznych poszli w ślady ministrów obrony UE, którzy spotkali się wcześniej tego dnia, aby porozmawiać o sposobach zapobiegania w przyszłości wymykaniu się podobnych kryzysów spod kontroli.

„W Afganistanie pojawiła się nowa rzeczywistość, czy nam się to podoba, czy nie” – powiedział Maas. „Nie mamy czasu lizać ran. Jeśli UE ma odegrać rolę, którą powinna, musimy działać szybko i bardzo szybko znaleźć wspólne stanowisko w sprawie Afganistanu”.

Zobacz też: Rosja rozważy uznanie nowych władz Afganistanu po utworzeniu w tym kraju rządu

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply