Talibowie chwalą się amerykańskim sprzętem [+VIDEO]

Talibowie zorganizowali w środę paradę sprzętu wojskowego przejętego po Amerykanach i afgańskiej armii.

Jak podała agencja AFP, parada miała miejsce w Kandaharze, mateczniku Talibanu. Długa kolumna wozów Humvee i opancerzonych wozów bojowych z biało-czarnymi flagami talibów zajęła autostradę wiodącą do miasta. Na nagraniu z tego wydarzenia widać przelatujący helikopter z talibską flagą. Prawdopodobnie był on pilotowany przez byłego żołnierza afgańskiej armii, ponieważ talibom brakuje pilotów.

Zdobyczną broń zaprezentowano na stadionie do krykieta w Kandaharze, na którym zgromadzili się talibscy przywódcy i licznie zgromadzona publiczność. Pojawiały się plotki, że na paradzie pojawi się przywódca talibów Hajbatullah Ahundzadeh, który dotąd nie pokazywał się publicznie. Zastąpił go jednak nowo mianowany gubernator prowincji.

Nie tylko w Kandaharze świętowano wycofanie się Amerykanów z Afganistanu, które talibowie uważają za swoje zwycięstwo w wojnie. We wtorek media obiegły nagrania z lotniska w Kabulu. Widać na nich przywódców talibów w otoczeniu bojowników ubranych w zestawy bojowe amerykańskich sił specjalnych, dokonujących inspekcji sprzętu wojskowego USA. „Gratulacje dla Afganistanu… to zwycięstwo należy do nas wszystkich” – powiedział dziennikarzom rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid. „Ameryka została pokonana, oni nie mogli osiągnąć swoich celów poprzez operacje wojskowe” – dodawał.

Media społecznościowe obiegło też nagranie mające pokazywać karabiny i paczki banknotów zdobytych przez talibów na Amerykanach. Zamieścił je na Twitterze republikański kongresmen Ronny Jackson. “Talibscy TERRORYŚCI przeglądają swoją nową amerykańską broń i popisują się stosami amerykańskich pieniędzy. Joe Biden zostawił to dla nich i TO SPRAWIA, ŻE MOJA KREW GOTUJE SIĘ!” – napisał Jackson, który jest także emerytowanym kontradmirałem marynarki wojennej USA.

CZYTAJ TAKŻE: Talibowie dozbrojeni dzięki sprzętowi amerykańskiej armii

Kresy.pl / yahoo.com / theguardian.com / aljazeera.com / rmf24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply