Niemcy przetestowali na Bałtyku broń laserową przeciwko dronom

Podczas testów na Morzu Bałtyckim, niemiecka fregata Sachsen walczyła z dronami na krótkim i bardzo krótkim dystansie za pomocą systemu wysokoenergetycznej broni laserowej. Jak podano, testy zakończyły się powodzeniem.

Niemiecki koncern Rheinmetall poinformował w tym tygodniu o przeprowadzonych 30 sierpnia br. testach broni laserowej na Morzu Bałtyckim. Użyto do nich demonstratora systemu wysokoenergetycznej broni laserowej (HEL-NV), opracowanego przez MBDA Deutschland i Rheinmetall Waffe Munition i zainstalowanego na fregacie rakietowej typu 124 Sachsen.

Po raz pierwszy w historii niemieckie siły zbrojne wystrzeliły z okrętowej broni laserowej” – poinformowano w oficjalnym komunikacie. Jak podano, dzięki zastosowaniu tego systemu, fregata Sachsen mogła skutecznie zwalczać drony na krótkim i bardzo krótkim dystansie. Próby przeprowadzono na wybrzeżu poligonu w Putlos (Truppenübungsplatz Putlos) w Szlezwiku-Holsztynie. Nie podano bliższych szczegółów.

Według Niemców, w przyszłości system wysokoenergetycznej broni laserowej będzie dla marynarki wojennej szczególnie przydatne w zwalczaniu dronów, atakujących pojedynczo i w roju, a także do walki z atakującymi ścigaczami na krótkich dystansach.

Zaznaczono, że system może też zostać opracowany dla większej mocy, umożliwiając niszczenie rakiet kierowanych czy niektórych pocisków.

Niemcy testują nową generację broni przeciwlotniczej. Fregata rakietowa typu 124 – Sachsen – została wyposażona w laser opracowany przez koncern Rheinmetall na potrzeby testów.

Przypomnijmy, że wcześniej, na początku lipca 2022 roku, okręt Sachsen wziął udział w testach broni przeciwlotniczej nowej generacji na Bałtyku. Sprawdzano zdolności różnych sensorów i radaru broni laserowej, a także współpracę wszystkich elementów i procedur w ramach pełnej sekwencji operacyjnej, od namierzenia celu do jego przechwycenia. Dodano, że próby obejmowały wiele wysoce realistycznych scenariuszy.

Przedstawiciele MBDA Deutschland i Rheinmetall Waffe Munition zaznaczają, że obecne testy przygotowały grunt pod wprowadzenie systemów i możliwości broni laserowej do Bundeswehry. Przemysł obronny rozwija systemy laserowe,, które pomogą chronić wojska.

Wiadomo, że testy wysokoenergetycznej broni laserowej (HEL) potrwają do połowy 2023 roku. W kolejnych kampaniach testowych nowe scenariusze będą wyzwaniem dla możliwości demonstratora. Wyniki wskażą również, co jeszcze należy zrobić na drodze do w pełni funkcjonalnej, operacyjnej broni laserowej.

Jak informował wcześniej serwis Defense News, niemiecki Rheinmetall oraz MBDA Deutschland oficjalnie otrzymały zlecenie na budowę, przetestowanie i wdrożenie w niemieckiej marynarce wojennej broni wykorzystującej laser dużej mocy. Rheinmetall i MBDA Deutschland stworzyły w tym celu konsorcjum ARGE. Kontrakt z rządem i siłami zbrojnymi Niemiec opiewa na „niską, dwucyfrową kwotę w milionach euro”.

Obie firmy uczestniczące w projekcie mają mniej więcej po równo podzielić się pracą. Rheinmetall będzie odpowiadać za system broni laserowej, systemy naprowadzania wiązki, chłodzenia, a także za integrację tego uzbrojenia z ogólnym demonstratorem źródła laserowego. Z kolei niemiecki oddział europejskiego koncernu zbrojeniowego MBDA skoncentruje się na konsoli operującej laserem, technologii namierzania celu i integracją systemu dowodzenia i kontroli. Inne szczegóły mają dopiero zostać ujawnione.

Navalnews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply