Niemcy testowali broń laserową na Bałtyku

Niemcy testują nową generację broni przeciwlotniczej. Fregata rakietowa typu 124 – Sachsen – została wyposażona w laser opracowany przez koncern Rheinmetall na potrzeby testów. Na początku lipca 2022 roku okręt wziął udział w testach nowej broni na Bałtyku.

Jak poinformował portal RND, Niemcy testują nową generację broni przeciwlotniczej. Fregata rakietowa typu 124 – Sachsen – została wyposażona w laser opracowany przez koncern Rheinmetall na potrzeby testów. Na początku lipca 2022 roku okręt wziął udział w testach nowej broni na Bałtyku.

Rozwój laserów umożliwia walkę z małymi, szybko poruszającymi się obiektami. Do niedawna były to cele dość trudne do zniszczenia przy użyciu broni konwencjonalnej, takiej jak karabiny maszynowe czy szybkostrzelne działka i drogie w użytkowaniu pocisków przeciwlotniczych.

Laser rozwiązuje te problemy: jest tani w użyciu, nie wymaga żadnych zapasów amunicji oprócz zasilania energią, a przy odpowiedniej mocy może szybko niszczyć małe cele, nawet gdy poruszają się z dużą prędkością.

Taka broń, opracowana przez koncern Rheinmetall, trafiła na fregatę Sachsen. Jest to fregata rakietowa Typ 124 – jedna z serii trzech bliźniaczych statków zbudowanych na początku XXI wieku.

Jak informuje serwis Defense News, niemiecki Rheinmetall oraz MBDA Deutschland oficjalnie otrzymały zlecenie na budowę, przetestowanie i wdrożenie w niemieckiej marynarce wojennej broni wykorzystującej laser dużej mocy. Rheinmetall i MBDA Deutschland stworzyły w tym celu konsorcjum ARGE. Kontrakt z rządem i siłami zbrojnymi Niemiec opiewa na „niską, dwucyfrową kwotę w milionach euro”.

Obie firmy uczestniczące w projekcie mają mniej więcej po równo podzielić się pracą. Rheinmetall będzie odpowiadać za system broni laserowej, systemy naprowadzania wiązki, chłodzenia, a także za integrację tego uzbrojenia z ogólnym demonstratorem źródła laserowego. Z kolei niemiecki oddział europejskiego koncernu zbrojeniowego MBDA skoncentruje się na konsoli operującej laserem, technologii namierzania celu i integracją systemu dowodzenia i kontroli. Inne szczegóły mają dopiero zostać ujawnione.

Kresy.pl/RND

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply