Niemcy zapewnią Ukrainie dodatkowe 200 milionów euro na finansowanie programów pomocy dla osób wewnętrznie przesiedlonych w wyniku inwazji Rosji, powiedziała w rozmowie z Funke Media Group minister rozwoju Svenja Schulze.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, niemiecka minister rozwoju Svenja Schulze powiedziała w rozmowie z Funke Media Group, Niemcy zapewnią Ukrainie dodatkowe 200 milionów euro na finansowanie programów pomocy dla osób wewnętrznie przesiedlonych w wyniku inwazji Rosji.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal odwiedzi w poniedziałek Berlin, gdzie spotka się z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. „Będę rozmawiała z premierem Szmyhalem o tym, jak możemy nadal wspierać ukraiński rząd w opiece nad przesiedleńcami” – poinformowała Schulze. „Pieniądze mają pomóc przesiedleńcom na Ukrainie w dalszym zapewnieniu sobie niezbędnych środków” – dodała.

Przypomnijmy, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego, granicę Polski przekroczyło 6 milionów osób. „Od 24 lutego polscy pogranicznicy odprawili 6 milionów osób na przejściach granicznych z Ukrainy w kierunku Polski” – czytamy w komunikacie.

Jednocześnie w przeciwnym kierunku, z Polski na Ukrainę, w tym czasie granicę przekroczyło ponad 4,2 mln osób. W ciągu ostatniego dnia, 2 września, wspólną granicę w kierunku Ukrainy przekroczyło więcej osób: 22,2 tys. osób. osób wjechało do Polski, 25,7 tys. – na Ukrainę.

Warto dodać, że szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk oraz wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowali w Kijowie o uruchomieniu funduszu wsparcia dla ukraińskich sierot oraz Ukrainek, które wyszły z rosyjskiej niewoli. Operatorem Funduszu będzie polska państwowa Fundacja Solidarności Międzynarodowej.

Minister Dworczyk przekazał, że w ciągu roku z pomocy finansowej będzie mogło skorzystać do 1,6 tys. ukraińskich sierot wojennych. “Każde dziecko, które będzie objęte tym programem, będzie miesięcznie otrzymywać równowartość około 5 tys. hrywien” – mówił minister w Kijowie. Strona internetowa Fundacji im. bł. Klemensa Szeptyckiego podaje, że będzie to ekwiwalent 720 złotych.

Według Dworczyka, kobiety, które wyszły z rosyjskiej niewoli i przeżyły tam traumę, będą mogły starać się o jednorazową zapomogę w wysokości 80 tys. hrywien. Strona internetowa Funduszu podaje, że chodzi o kwotę “maksimum 10 tys. złotych”. Później kobiety te będą mogły liczyć na pomoc psychologiczną i rehabilitacyjną.

Szef Kancelarii Premiera poinformował, że Fundusz będzie obsługiwany przez Fundację Solidarności Międzynarodowej w ścisłej współpracy z resortem Iryny Wereszczuk.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply