W piątek federalna minister obrony Niemiec Christine Lambrecht ogłosiła decyzję o dostarczeniu na Ukrainę pakietu 16 samobieżnych mostów BIBER na bazie czołgów Leopard – poinformował Newsweek.

W piątek federalna minister obrony Niemiec Christine Lambrecht ogłosiła decyzję o dostarczeniu na Ukrainę pakietu 16 samobieżnych mostów BIBER na bazie czołgów Leopard – poinformował Newsweek. Pierwsza dostawa sześciu pojazdów rozpocznie się jesienią. Pozostała dziesiątka pojawi się w 2023 roku.

„Dzięki BIBER ukraińskie wojska mogą pokonywać wodę lub przeszkody w walce” – napisało w oświadczeniu ministerstwo obrony Niemiec. „Całkowity pakiet obejmuje szesnaście opancerzonych pojazdów do układania mostów oraz transport, naprawy i szkolenia”.

BIBER to opancerzone maszyny do układania mostów, które mogą pomóc siłom ukraińskim w pokonywaniu wąwozów, rowów lub innych przeszkód terenowych o szerokości do 20 metrów.

Jak informowaliśmy, rząd Niemiec miał zgodzić się na sprzedaż Ukrainie 100 egzemplarzy armatohaubicy Panzerhaubitze 2000. Zgoda ta nie została na razie oficjalnie ogłoszona, ale o uzgodnieniach w rządzie Olafa Scholza napisał opiniotwórczy tygodnik “Der Spiegel”. Przytaczający w środę jego relację portal Korrespondent.net wycenił wartość takiej pomocy dla ukraińskich sił zbrojnych na 1,7 mld euro.

Portal przypomniał, że o ile taka transakcje dojdzie do skutku znacznie przekroczy ona wartość całości uzbrojenia jakie Niemcy odprawili na Ukrainę do tej pory. Dotychczasowe niemieckiego dostawy wyceniane są bowiem na około 600 mln euro.

“Der Spiegel” oparł swoje rewelacje na przeciekach z anonimowych źródeł w niemieckim rządzie, jednak nie podał on terminu w jakim pierwsze nowoczesne działa zostaną dostarczone na Ukrainę. Sugeruje jednak, że dostarczenie całej tej liczby zajmie kilka lat.

 

Jak poinformowała pod koniec czerwca minister obrony Niemiec Christine Lambrecht podczas swojego wystąpienia w Bundestagu, Niemcy i Holandia przekazały już Siłom Zbrojnym Ukrainy 12 obiecanych samobieżnych haubic PzH 2000. Wraz z haubicami przybyły na Ukrainę w pełni przygotowane załogi.

Na początku lipca Ukraińcy opublikowali nagranie mające obrazować zastosowanie otrzymanych armatohaubic w boju.

Kresy.pl/Newsweek

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply