Wstępne wyniki niedzielnych wyborów w Niemczech do parlamentów krajowych Badenii-Wirtembergii i Nadrenii-Palatynatu wskazują, że zwyciężyli odpowiednio: Zieloni i SPD. CDU poniosła z kolei dotkliwe porażki. Chadecy stracili wielu wyborców w obu landach. Media przypisują to ujawnionej niedawno tzw. aferze maseczkowej.

Zieloni zdobyli w Badenii-Wirtembergii 32,6 proc. głosów, o 2,3 proc. więcej niż w wyborach w 2016 roku. CDU, będąca ich dotychczasowym partnerem w koalicji rządzącej, uzyskała najgorszy wynik w historii: 24,1 proc. (prawie 3 proc. mniej niż przed pięcioma laty). Socjaldemokratyczna SPD otrzymała z kolei 11 proc. głosów (spadek o 1,7 proc.), liberalna FDP – 10,5 proc., zaś prawicowa AfD – 9,7 proc. (spadek o 5,4 proc.) – podaje PAP.

SPD wygrała niedzielne głosowanie w Nadrenii-Palatynacie, zdobywając 35,7 proc. głosów. CDU zajęła drugie miejsce uzyskując wynik 27,7 proc. Poniosła dotkliwe straty w porównaniu do 2016 roku, kiedy zdobyła 31,8 proc. Kolejne pozycje zajeli: Zieloni (9,3 proc.), AfD (8,3 proc.), FDP (5,5 proc.) oraz konserwatywni Wolni Wyborcy (Freie Waehler), którzy otrzymali 5,4 proc głosów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Zobacz także: Niemcy: Armin Laschet nowym przewodniczącym CDU

Zdaniem mediów na słaby wynik wyborczy CDU w obu landach miał wpływ tzw. skandal maseczkowy. Ujawniono, że dwóch chadeckich deputowanych Bundestagu w czasie pandemii pobrało wysokie prowizje za pośrednictwo w handlu maseczkami ochronnymi. Pojawiły się również oskarżenia o korupcję.

Portal „Deutsche Welle” informował na początku marca, że partie CDU i CSU cieszą się obecnie najmniejszym poparciem wyborców od wybuchu pandemii koronawirusa w ubiegłym roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Niedzielne wybory otwierają „superrok wyborczy 2021” w Niemczech – zwraca uwagę „Welt”. Będzie to seria sześciu wyborów do parlamentów krajowych (oprócz Badenii-Wirtembergii i Nadrenii-Palatynatu będą to również: Saksonia-Anhalt, Turyngia, Berlin i Meklemburgia-Pomorze Przednie), zakończonych federalnymi wyborami parlamentarnymi 26 września.

welt.de / dw.com / pap / wydarzenia.interia.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz