Niemcy nie zamierzają rozmawiać z Polską o reparacjach

Rząd Niemiec uważa, że sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne dla Polski pozostaje zamknięta i nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.

Według opublikowanego we wtorek przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczenia, Niemcy oficjalnie odpowiedziały na notę strony polskiej z października 2022 roku w sprawie reparacji tydzień temu, w środę 28 grudnia ub. roku. Dokument został jednak dostarczony do MSZ dzisiaj.

Ministerstwo informuje, że niemiecki rząd uznaje sprawę reparacji wojennych za zamkniętą i nie zamierza na ten temat rozmawiać z Warszawą.

Według Rządu RFN sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a Rząd RFN nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie” – czytamy w komunikacie.

Zobacz także: Sondaż: 75% Niemców nie chce płacić reparacji Polsce

„Rząd Rzeczypospolitej Polskiej będzie kontynuował wysiłki zmierzające do uregulowania należności wynikających z niemieckiej agresji i okupacji w latach 1939-1945” – zaznacza MSZ.

Przypomnijmy, że wcześniej we wtorek wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk zapowiedział skierowanie wniosku do ONZ z prośbą o podjęcie interwencji w kwestii reparacji wojennych.

„Celem jest uświadomienie społeczności międzynarodowej i najważniejszym organizacjom międzynarodowym, że jest problem nierozliczonych zbrodni” – podkreślił Mularczyk.

Przypomnijmy, że na początku października szef MSZ, Zbigniew Rau, podpisał notę dyplomatyczną, dotyczącą reparacji wojennych, która została następnie przekazana ministerstwu spraw zagranicznych Niemiec. Jak mówił, dokument wyraża „przekonanie polskiego ministra spraw zagranicznych, że strony powinny podjąć niezwłoczne działania zmierzające do trwałego, kompleksowego i ostatecznego, prawnego i materialnego uregulowania kwestii następstw agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zamieściło w październiku na swojej stronie internetowej szczegóły w sprawie noty dyplomatycznej do Niemiec dotyczącej odszkodowań za szkody spowodowane w trakcie II wojny światowej.

Zobacz też: FAZ: w nocie do Niemiec nie ma mowy ani o reparacjach, ani o kwotach, jakich domaga się Polska

MSZ / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Wronq
    Wronq :

    Reparacje zostaną zamknięte jak Niemcy sprawia że Polska odzyska Kresy utracone w wyniku paktu Niemców z Ruskimi który rozpetal II Wojnę. Wtedy możemy z czystym sumieniem uznać ze Ziemie Odzyskane są Reparacjami…