Dostarczamy wszystko, co możemy – zapewnił minister obrony Niemiec, Boris Pistorius. Przyznał, że niemiecka zbrojeniówka nie nadąża za popytem, ale zwiększa moce produkcyjne „wszędzie, gdzie tylko się da”.

Minister obrony Niemiec Boris Pistorius przyznał na antenie stacji ZDF, że Niemcy maja opóźnienia w dostawach broni na Ukrainę. Zapewnił, że przepustowość zostanie zwiększona najszybciej, jak to możliwe.

„Mamy dobrze znany problem: przemysł obronny nie nadąża za popytem, istniejącym w niektórych obszarach” – powiedział Pistorius. Według niego, dotyczy to zarówno amunicji, jak i systemów obrony powietrznej. Zaznaczył przy tym, że niemiecki przemysł obronny zwiększa moce produkcyjne „wszędzie, gdzie tylko się da”.

W ramach przykładu, niemiecki minister wspomniał o kwestii produkcji amunicji do artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych Gepard, którą Niemcy musieli wznowić. Powiedział, że choć dokonano tego stosunkowo szybko, to trwało to pół roku.

Minister przypomniał też, że Niemcy są drugim po Stanach Zjednoczonych dostawcą broni dla Ukrainy. „Dostarczamy wszystko, co możemy” – zapewnił Pistorius. Jego zdaniem, to samo dotyczy wielu innych sojuszników i partnerów. Zaznaczył też, że również Rosja, mimo sankcji, kontynuuje produkcję broni i amunicji, nawet jeśli nie są one najnowocześniejsze.

Podczas wywiadu minister obrony Niemiec skomentował też założony przez Unię Europejską cel, by do wiosny 2024 dostarczyć Ukrainie milion sztuk amunicji artyleryjskiej. Zaznaczył, że od początku przestrzegał przed składaniem takich deklaracji. „(…) zdawałem sobie sprawę, że jest mało prawdopodobne, aby została ona osiągnięta” – wyjaśnił. Dodał, że tych zapowiedzi ostatecznie nie udało się zrealizować, choć wyraził nadzieję, że w najbliższym czasie sytuacja ulegnie poprawie. Twierdził, że tylko Niemcy dostarczą prawie 200 tys. sztuk amunicji.

„Jednak to wszystko wymaga czasu i nie jest to kwestia decyzji politycznych czy środków finansowych” – zaznaczył Pistorius.

Przypomnijmy, że w połowie listopada br. Unia Europejska oficjalnie przyznała, że nie dostarczy Ukrainie obiecanego miliona sztuk amunicji do marca 2024 roku. Do tamtej pory dostarczono 300 tysięcy sztuk.

Czytaj także: Niemcy chcą oszczędzać kosztem Ukrainy. Wyciekł dokument

DW / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply