Niemcy mogą przekazać Ukrainie Gepardy z Kataru

Niemcy chcą przekazać Ukrainie dodatkowe samobieżne działa przeciwlotnicze Gepard, które można sprowadzić z Kataru.

Jak poinformował w środę portal Deutsche Welle, Niemcy chcą przekazać Ukrainie dodatkowe samobieżne działa przeciwlotnicze Gepard, które można sprowadzić z Kataru.

Szczegóły dotyczące dostawy broni będą znane dopiero po dokonaniu transferu.

„Kanclerz Olaf Scholz w rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim dał jasno do zrozumienia, że ​​kraj może ponownie wysłać na Ukrainę pewną liczbę instalacji Gepard” – powiedział rzecznik rządu Steffen Hebestreit.

Podobno Gepardy mogą zostać przeniesione z dostaw Krauss-Maffei Wegmann lub z Kataru, gdzie stadiony są teraz chronione przed możliwymi atakami terrorystycznymi z powietrza właśnie przez instalacje Gepard.

Do tego czasu 30 takich dział przeciwlotniczych zostało już dostarczonych na Ukrainę z zapasów producenta Krauss-Maffei Wegmann.

Rheinmetall planuje również uruchomienie w Hiszpanii produkcji amunicji 35 mm do działek przeciwlotniczych Gepard, które prawdopodobnie trafią również na Ukrainę.

Przypomnijmy, że Szwajcaria zablokowała reeksport amunicji do samobieżnego działa przeciwlotniczego Gepard, które Niemcy wysyłają na Ukrainę. Kraj powołał się przy tym na swoją neutralność. Szwajcaria zablokowała wcześniej reeksport amunicji do niemieckich bojowych wozów piechoty Marder dla Ukrainy.

Kresy.pl/DW

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz