Klub PiS pospiesznie wycofał z Sejmu projekt ustawy ws. spółek Skarbu Państwa, który zakładał utworzenie rady ds. bezpieczeństwa strategicznego. Zdaniem krytyków, w tym posłów Konfederacji, nowe regulacje “zabetonowałyby” władze pięciu państwowych spółek.

Jak pisaliśmy, w poniedziałek do Sejmu wpłynął poselski projekt nowelizacji ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami, autorstwa posłów PiS. Projekt zakładał utworzenia rady ds. bezpieczeństwa strategicznego. Zgodnie z założeniami dokumentu, odwołanie członków organów zarządzających spółek o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa i regionu, może nastąpić jedynie po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady. Chodzi o spółki: PERN, Orlen, PSE, Gaz-System, Polfa Tarchomin. Kadencja organów tych spółek miałaby trwać pięć lat.

Projekt wzbudził kontrowersje, w tym zarzuty, że PiS chce „zabetonować” na 5 lat zarządy i rady nadzorcze spółek Skarbu Państwa. Dokument zaczęto określać mianem „lex koryto” lub „Koryto Plus”.

 

Sytuacja zmieniła się jednak w środę rano, gdy klub PiS szybko wycofał poselski projekt ustawy dotyczący utworzenia rady ds. bezpieczeństwa strategicznego. Poinformował o tym rzecznik PiS, Radosław Fogiel.

– Po pogłębionej analizie okazało się, że są wątpliwości natury konstytucyjnej i projekt dotyczący utworzenia rady ds. bezpieczeństwa strategicznego nie będzie procedowany – powiedział Fogiel, cytowany przez PAP.

Jak tłumaczył wicepremier i minister aktywów państwowych, Jacek Sasin, „analiza i dyskusja” wewnątrz klubu PiS doprowadziły do tego, żeby wycofać projekt.

Wcześniej zarówno rząd, jak i partia Jarosława Kaczyńskiego, dystansowali się od projektu, twierdząc, że to inicjatywa grupy posłów.

Pomysł ten zirytował sojuszników PiS ze Zjednoczonej Prawicy, czyli Solidarną Polskę. Poseł Tadeusz Cymański powiedział na antenie RMF, że grupa posłów „wywołała pewien ferment”, wnosząc projekt, który ma „nikłe szanse” na powodzenie. Ocenił też, że to „ładny prezent dla opozycji”. Lider Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oświadczył, że z jego partią nikt o tym projekcie nie rozmawiał, a tym samym nie ma dla niego akceptacji.

Projekt posłów PiS skrytykowali również posłowie Konfederacji. Zorganizowali w środę konferencję prasową, podczas której okazało się, że klub PiS wycofuje się z pomysłu utworzenia rady ds. bezpieczeństwa strategicznego. Przedstawiciele Konfederacji przyjęli to z dużym zadowolenie i potraktowali jako swój sukces, gdyż wcześniej na forum Sejmu zdecydowanie krytykowali projekt.

Dodajmy, że zgodnie z założeniem projektu, Rada ds. bezpieczeństwa strategicznego miała składać się z pięciu członków. W jej skład wchodziliby trzej członkowie powoływani przez Sejm i po jednym powołanym przez Senat i Prezydenta RP. Kadencja członków Rady trwałaby sześć lat.

Rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply