Długo oczekiwany film dokumentalny telewizji Al Jazeera ma ukazać jak wygląda lobby izraelskie w USA od środka.

Według dziennikarzy śledczych telewizji Al Jazeera, wiodący neokonserwatywny think tank w Stanach Zjednoczonych, Foundation for the Defense of Democracies (Fundacja na rzecz Obrony Demokracji, skr. FDD), funkcjonuje jako agent rządu izraelskiego.

Jak informuje osoba zastrzegająca anonimowość, film zawiera materiały ukazują wysoko postawionego izraelskiego urzędnika, który chwali się, że FDD działa na zlecenie Izraela.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Sima Vaknin-Gil, były izraelski oficer wywiadu wojskowego, miała powiedzieć, że FDD ‚pracuje nad’ projektami dla Izraela, w tym ‚gromadzenie danych, analiza informacji, praca nad organizacjami aktywistycznymi, śledzenie pieniędzy. To jest coś, co tylko państwo, ze swoimi zasobami, może robić najlepiej’. Zgodnie z Ustawą o rejestracji rzeczników zagranicznego mocodawcy, powszechnie znaną jako FARA, amerykańskie organizacje i osoby pracujące w imieniu zagranicznych rządów muszą zarejestrować się w dziale kontrwywiadu Departamentu Sprawiedliwości.  Strona internetowa FARA pokazuje, że Fundacja Obrony Demokracji nie jest zarejestrowana” – informuje portal Electronic Intifada.

Film Al Jazeery ma ukazać jak liczne organizacje współtworzące lobby izraelskie w USA współpracują z Izraelem w inwigilowaniu amerykańskich obywateli. Ponadto materiał ma rzucić światło na tajne działania mające na celu oczernianie i zastraszanie Amerykanów uważanych za zbyt krytycznych wobec Izraela.

„Izraelskie grupy lobbingowe wywarły silny nacisk na Katar, który finansuje telewizję Al Jazeera, aby zrezygnował z emisji filmu, podsycając domysły, że nie zostanie nigdy wyemitowany” – podaje Electronic Intifada.

Jak informowaliśmy w lutym, kongresmen Josh Gottheimer z New Jersey wraz z innymi członkami Kongresu chcą uznania katarskiej telewizji Al Jazeera za „obcego agenta”.

Stanowisko kongresmenów jest pokłosiem, jak informuje „New York Times”, dziennikarskiego śledztwa Al Jazeery w sprawie lobby izraelskiego w USA. Telewizja miała posłużyć się w tym celu ukrytymi kamerami i dziennikarzem pracującym pod przykrywką i uczestniczącym w spotkaniach czołowych organizacji lobby. Szef działu dziennikarstwa śledczego Al Jazeery, Clayton Swisher ujawnił, że film ukaże „jak funkcjonuje lobby izraelskie w Ameryce oczami tajnego reportera”.

„Katarczycy są złymi aktorami” – powiedział Gottheimer. Kongresmen z New Jersey jest znany ze swoich proizraelskich poglądów. Określa siebie jako „proizraelskiego, probiznesowego postępowca” i współpracuje m.in z organizacją American Israel Public Affairs Committee (AIPAC), powszechnie uważaną za czołowy podmiot lobby izraelskiego w USA.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: AIPAC – żydowska potęga w Waszyngtonie 

Kresy.pl / Electronic Intifada
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz