W sieci pojawiły się zdjęcia połamanych krzyży oraz zniszczonych tabliczek na grobach polskich żołnierzy w Evesham. Początkowo informowano, że zniszczenia były dziełem wandali, później okazało się, że za szkody odpowiada natura.

Wandale zdewastowali nagrobki polskich żołnierzy z czasów II wojny światowej na cmentarzu w Evesham w hrabstwie Worcestershire w Wielkiej Brytanii. – informację o takiej treści jako pierwszy podał twitterowy profil British Poles, a po nim media, w tym nasz portal.

Wiele grobów Polaków i polskich żołnierzy zostało zdewastowanych na cmentarzu w Evesham w hrabstwie Worcestershire. Sprawcy są nieznani. To smutny dzień dla naszej społeczności. – napisano w niedzielę na twitterowym profilu British Poles.

Informowano także, że chuligani wyrwali i połamali krzyże, poniszczono także tablice nagrobne. Zamazano napis na tabliczce wzywający do poszanowania grobów.

„Jestem absolutnie oburzony tą dewastacją grobów” – powiedział dziennikowi Daily Mail Nigel Huddlestone, członek Izby Gmin z okręgu Mid Worcestershire. – „Polacy byli naszymi sojusznikami podczas II wojny światowej i są naszymi przyjaciółmi i sąsiadami dzisiaj. Mam nadzieję, że sprawcy zostaną szybko pociągnięci do odpowiedzialności” – dodawał.

Profil British Poles poinformował także, że na sobotę 17. marca zaplanowano wspólną z Brytyjczykami akcję sprzątania i odnowienia zdewastowanego cmentarza.

Na cmentarzu w Evesham spoczywa 122 Polaków, którzy podczas II wojny światowej służyli w Polskich Siłach Zbrojnych. Po wojnie mieszkali oni w koszarach w pobliskich Nortwick Park i Springhill.

AKTUALIZACJA: W poniedziałek profil British Poles podał informację, iż zniszczenia są wynikiem upadku drzewa a nie dziełem wandali.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Polacy największą mniejszością narodową w Wielkiej Brytanii

Kresy.pl / Twitter / Daily Mail

Czytaj kolejny artykuł
3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz