Sankcje wobec 150 Rosjan i 38 rosyjskich podmiotów będą obowiązywać do najmniej do 15. września br.

Rada Unii Europejskiej przedłużyła w poniedziałek o kolejne pół roku sankcje indywidualne nałożone na rosyjskich obywateli oraz firmy i organizacje z Rosji w związku z sytuacją na Ukrainie.

Sankcje, nałożone jeszcze w marcu 2014 roku obejmują ograniczenia podróży do UE 150 osób i zamrożenie aktywów 38 podmiotów z Rosji. Ostatnio zostały przedłużone we wrześniu ub. roku do 15. marca 2018. Jak podaje oficjalna strona internetowa UE, sankcje nałożono „ze względu na działania podważające integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy”.

“Ocena sytuacji nie usprawiedliwia zmiany w reżimie sankcyjnym” – podały w poniedziałek służby prasowe UE.

Wśród osób objętych restrykcjami są rosyjscy politycy i wojskowi a także ukraińscy separatyści. Jest wśród nich kilka osób z bliskiego otoczenia Władimira Putina.

Oprócz sankcji indywidualnych Unia Europejska wprowadziła zamrożenie aktywów osób odpowiedzialnych za sprzeniewierzenie ukraińskich środków publicznych, a także ograniczenia współpracy gospodarczej z Krymem i Sewastopolem. Ponadto wobec Rosji zastosowano sektorowe sankcje gospodarcze polegające na ograniczeniu dostępu niektórych rosyjskich banków do unijnych rynków kapitałowych, zakaz eksportu i importu broni, zakaz eksportu produktów podwójnego zastosowania do celów militarnych oraz ograniczenie dostępu Rosji do strategicznych technologii i usług związanych z wydobyciem ropy naftowej. Doszło także do ograniczenia współpracy gospodarczej dotyczącej inwestycji rozwojowych.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Czech wzywa do zdjęcia unijnych sankcji z Rosji

Kresy.pl / PAP / Ukrinform / europa.eu

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply