NATO wezwało Rosję i Białoruś do przestrzegania Dokumentu Wiedeńskiego OBWE podczas przeprowadzania ćwiczeń wojskowych „Zapad 2017”.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się na Litwie, sekretarz generalny organizacji Jens Stoltenberg stwierdził, że „NATO będzie dokładnie monitorować i obserwować ćwiczenia „Zapad 2017”.

Wszystkie kraje mają prawo do przeprowadzania ćwiczeń wojskowych. Jednakże ważne jest, żeby zarówno Rosja, jak i Białoruś przestrzegały międzynarodowych dyrektyw, umów i zobowiązań – zaznaczył sekretarz generalny NATO. Zauważył on także, że przepisy dotyczące przeprowadzania ćwiczeń i organizacji międzynarodowych obserwacji zawarte zostały dokumentach Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykański głównodowodzący chce przywrócenia porozumienia z Rosją

Wzywamy Rosję i Białoruś do przestrzegania Dokumentu Wiedeńskiego, by ćwiczenia wojskowe „Zapad 2017” były przejrzyste i przewidywalne. Pracujemy przecież w ramach Rady NATO-Rosja, w celu osiągnięcia tej przewidywalności – oznajmił Stoltenberg.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kilka miesięcy temu prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka podczas spotkania poświęconego koncepcji rosyjsko-białoruskich ćwiczeń wojskowych Zapad-2017 oświadczyłWspólne białorusko-rosyjskie ćwiczenia Zapad-2017 będą miały wyłącznie obronny charakter, będą mogli je obserwować przedstawiciele NATO. Żądam od was wszystkich, by te manewry na terytorium naszego kraju było przejrzyste i dostępne nie tylko dla naszych przyjaciół z OUBZ, EUG, WNP ale także dla przedstawicieli NATO. Niczego nie ukrywamy i nie powinniśmy ukrywać. Jeśli przedstawiciele NATO chcą być obecni na naszych manewrach, to zapraszamy.”

Ambasador Rosji na Białorusi Aleksandr Surikow odnosząc się do medialnych spekulacji o ewentualnym pozostaniu Rosjan po wrześniowych manewrach na Białorusi stwierdził: To planowe manewry. Od razu po ich zakończeniu wojska zostaną wycofane z Białorusi do miejsc dyslokacji”. Dodał także: Czasem aż robi się wstyd, że mogą rodzić się takie myśli”. Według Surikowa współpraca wojskowa pomiędzy Białorusią i Rosją ma charakter praktyczny.

Wspólne rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe „Zapad 2017” obędą się w dniach 14-20 września 2017 roku. Przeprowadzane są w  co dwa lata na zmianę na terytorium jednego z dwóch państw.

Kresy.pl/ria.ru
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. UPAdlina
    UPAdlina :

    nie ma bardziej bezczelnych typów, niż te natowskie gnidy na czele z uSSmanami. Od dekad napadają na inne narody, używając broni chemicznej, pocisków ze zubożonym uranem i mają czelność zwracać innym uwagę w kwestii „przestrzegania prawa”. Jednak taka ich retoryka to czysty kretynizm z ich strony, bo nawet największe barany zaczynają dostrzegać, kto jest największym międzynarodowym zbójem.