15 lutego na posiedzeniu Rady NATO-Ukraina podjęto decyzję o utworzeniu nowej struktury, która zapewni bliższą współpracę Sił Zbrojnych Ukrainy z NATO.

Sekretarz Generalny NATO Jensa Stoltenberg poinformował, że 15 lutego na posiedzeniu Rady NATO-Ukraina podjęto decyzję o utworzeniu nowej struktury. “Dzisiaj podjęliśmy decyzję o utworzeniu centrum wspólnych analiz, edukacji i szkoleń w Bydgoszczy w Polsce” – powiedział Stoltenberg.

Sekretarz Generalny NATO podkreślił, że to wspólne centrum jest potrzebne nie tylko Ukrainie, ale także samemu Sojuszowi.

“To centrum umożliwi Ukrainie wymianę doświadczeń zdobytych podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej i stworzy strukturę, która umożliwi Siłom Zbrojnym Ukrainy studiowanie i szkolenie ramię w ramię z partnerami z NATO” – powiedział Stoltenberg.

Sekretarz Generalny nie podał szczegółów na temat przewidywanej pracy centrum, podkreślając jedynie, że ułatwi to możliwość „wymiany doświadczeń”.

Jak wiadomo, w Bydgoszczy działa już ośrodek ogólnego szkolenia bojowego Połączonych Sił Zbrojnych NATO, nowe Centrum będzie funkcjonować w ramach tej struktury.

Według ambasadora Wielkiej Brytanii przy NATO Davida Quarreya, Ukraina nie powinna spodziewać się znacznych postępów w staraniach o członkostwo na nadchodzącym szczycie NATO w Waszyngtonie.

Członkowie sojuszu wojskowego zbiorą się w stolicy USA w dniach 9–11 lipca i choć prawdopodobnie będzie omawiana kwestia członkostwa Ukrainy w NATO, Quarrey powiedział, że Kijów powinien zmniejszyć swoje oczekiwania.

„Nie spodziewam się dużego postępu w tej kwestii, głównie ze względu na prawdopodobną sytuację w terenie” – powiedział ambasador w podcaście Power Play POLITICO.

Jednocześnie Quarrey powiedział, że Wielka Brytania jest „całkowicie przekonana, że należne jej miejsce jest w NATO”.

„To kwestia tego, kiedy, a nie czy, a naszym zadaniem jest dalsze wspieranie Ukrainy, która coraz bardziej zbliża się do sojuszu” – powiedział.

Zobacz także: Media: Niemcy będą naciskać na opóźnienie przyjęcia Ukrainy do NATO

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply