Natalia Jaresko przyszłym premierem Ukrainy?

Ukraińska minister finansów Natalia Jaresko wstępnie zgodziła się zostać nowym premierem – informuje „Ukraińska Prawda”. Jej kandydatura miała zostać zaaprobowana przez USA.

Portal powołuje się na informacje od swoich źródeł w administracji prezydenckiej. Jaresko wstępnie wyraziła zgodę na objęcie funkcji nowej szefowej rządu, po trwających przez tydzień negocjacjach. Przedstawiła jednak swoje warunki. Domaga się m.in. by jej rząd miał ściśle technokratyczny charakter, bez tzw. kwot partyjnych, a także by inicjatywy jej gabinetu miały poparcie wszystkich członków koalicji. Nie chce również żadnej presji politycznej z żadnej ze stron. Przedstawiła również żądania personalne, m.in. domagając się odejścia obecnego ministra energetyki, Wołodymyra Demczyszyna, którego miejsce miałaby zająć Julia Kuzniecowa, obecnie wiceszefowa resortu gospodarki.

Jak pisze „Ukraińska Prawda”, obóz prezydencki wstępnie zgodził się na te warunki. Jednocześnie grupa złożona z siedmiu osób z najbliższego otoczenia prezydenta Petra Poroszenki ma wciąż naciskać na obecnego premiera Arsenija Jaceniuka, by dobrowolnie zrezygnował z urzędu. W kręgu prezydenckim mają również trwać konsultacje nt. innych kandydatów na jego miejsce.

Według gazety kandydatura Jaresko miała zostać zaakceptowana przez USA. Warunkiem stawianym przez Amerykanów miałoby być zapewnienie Jaceniukowi immunitetu w następstwie jego rezygnacji.

Ponadto, przeciwnicy urzędującego premiera twierdzą, że są gotowi zwołać nadzwyczajne posiedzenie parlamentu w przyszłym tygodniu, podczas którego oczekują, że Jaceniuk złoży rezygnację.

Natalia A. Jaresko urodziła się w USA. Po ukończeniu studiów (rachunkowość na jednym z uniwersytetów w Chicago i polityki publicznej na Harvardzie) w latach 1989-1992 pracowała w Departamencie Stanu USA. Do Kijowa przyjechała w 1991 roku i rozpoczęła pracę w nowoutworzonej Ambasadzie USA, gdzie od 1992 roku kierowała sekcją gospodarczą. W 1995 roku odeszła z dyplomacji i była zatrudniona w amerykańskich funduszach pomocy rozwojowej (Western NIS Enterprise Fund) i w sektorze prywatnym (własna firma Horizon Capital, od 2004 roku). Wyjechała z Ukrainy w 2000 roku, lecz wróciła w 2004 roku – prawdopodobnie w związku z Pomarańczową Rewolucją. W latach 2005-2010 była członkiem rady doradczej powołanej przez prezydenta Wiktora Juszczenko (2005-2010). Zdaniem Williama Boardmana, dziennikarza i publicysty, zarządzała utworzonym przez USA na Ukrainie funduszem hedgingowym, któremu zarzuca się nielegalne transakcje wewnętrzne, a także funduszem CIA, który finansował ruchy “pro-demokratyczne”na Ukrainie.

Prawda.com.ua / unian.info / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply