Liderzy największych frakcji Parlamentu Europejskiego wezwali w poniedziałek do przeprowadzenia nowych i wolnych wyborów na Białorusi. Oświadczenie w tej sprawie zostało wydane w poniedziałek.

W poniedziałek liderzy pięciu największych frakcji Parlamentu Europejskiego wezwali we wspólnym oświadczeniu do przeprowadzenia na Białorusi nowych i wolnych wyborów – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP). Stanowczo potępili środki, które są stosowane wobec demonstrantów przez aktualne władze Białorusi.

„Wybory prezydenckie (na Białorusi) z 9 sierpnia nie były ani wolne, ani uczciwe, a wiarygodne doniesienia wskazują na zwycięstwo Swiatłany Cichanouskiej. Dlatego nie uznajemy Alaksandra Łukaszenki za ponownie wybranego prezydenta Białorusi i uważamy go za persona non grata w Unii Europejskiej” – napisali szefowie pięciu największych frakcji politycznych w europarlamencie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zobacz także: Protesty na Białorusi nie ustają

Oświadczenie sygnowali: przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Manfred Weber, szefowa socjalistów i Demokratów (S&D) Iratxe Garcia Perez, przewodniczący grupy Odnowić Europę Dacian Ciolos, a także współprzewodniczący Zielonych Ska Keller i Philippe Lamberts oraz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) Ryszard Legutko i Raffaele Fitto.

Zobacz też: Białoruś: trzech polskich obywateli wypuszczono z aresztów

Szef Rady Europejskiej Charles Michel informował wcześniej, że na środę na godzinę 12:00 zwołuje wideokonferencję unijnych przywódców, która będzie dotyczyła sytuacji na Białorusi.

Zobacz też: Minister spraw wewnętrznych Białorusi: Biorę na siebie odpowiedzialność za poszkodowanych na protestach

pap / wnp.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz