Prace restauratorskie będą odbywać się w katedrze łacińskiej, katedrze ormiańskiej, kościele Jezuitów, kościele św. Antoniego i na Cmentarzu Łyczakowskim.

W tym roku polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyda na restaurację zabytków polskiej kultury we Lwowie 1,2 mln złotych – informuje portal zaxid.net powołując się na służbę prasową rady miasta Lwowa.

Renowacja polskich zabytków przez MKiDzN odbywa się we współpracy z władzami Lwowa już od 2008 roku. Prace restauracyjne wykonują polscy i ukraińscy fachowcy.

W tym roku prace restauratorskie odbywają się w bazylice archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (katedrze łacińskiej), katedrze ormiańskiej, kościele Jezuitów (obecnie cerkiew greckokatolicka św. Piotra i Pawła), kościele św. Antoniego i na Cmentarzu Łyczakowskim.

W katedrze łacińskiej w tym roku będą kontynuowane prace w bocznej kaplicy Jabłonowskich oraz restauracja witraży Matki Boskiej Ostrobramskiej i Chrystusa Biczowanego. Koszt tych zabiegów wyniesie 217 tys. zł.

Korzystasz z portalu Kresy.pl
Wspieraj nas regularnie.

W katedrze ormiańskiej nakładem 133,5 tys. zł zostanie odrestaurowana południowa ściana nawy.

PRZECZYTAJ: Lwów: Zakończono renowację dziedzińca Katedry Ormiańskiej [+VIDEO]

W kościele Jezuitów będą kontynuowane prace przy sklepieniu prezbiterium. Będą one kosztować 400 tys. zł. Na Cmentarzu Łyczakowskim zostanie odrestaurowanych kilkanaście nagrobków i grobowców, w tym miejsca spoczynku trzech prezydentów Lwowa: Michała Michalskiego, Józefa Neumanna i Tadeusza Rutowskiego. Budżet prac na ten rok wyniesie ponad pół miliona złotych.

CZYTAJ TAKŻE: Odwet Ukraińców – zabronią poszukiwań szczątków ofiar UPA i ich upamiętnień

Kresy.pl / zaxid.net

Reklama2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz