Iran po raz pierwszy przyznał w sobotę, że dostarczył drony Rosji. MSZ Iranu twierdzi jednak, że zostały wysłane przed wybuchem wojny na Ukrainie.

Irański minister spraw zagranicznych Hossein Amirabdollahian oświadczył w sobotę, że „mała liczba” dronów została dostarczona Rosji na kilka miesięcy przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę – podaje agencja Reuters. Irański dyplomata zaprzeczył jednak, że Teheran nadal dostarcza drony Moskwie.

“To zamieszanie wywołane przez niektóre kraje zachodnie, że Iran dostarczył pociski i drony do Rosji, aby pomóc jej w wojnie na Ukrainie – część dotycząca rakiet jest całkowicie błędna” – powiedział Amirabdollahian. “Część o dronach jest prawdziwa. Dostarczyliśmy Rosji niewielką liczbę dronów na kilka miesięcy przed wybuchem wojny na Ukrainie” – dodał.

Nie wskazał, o jakie konkretnie drony chodzi.

Strona irańska wcześniej zaprzeczała wysłaniu dronów do Rosji.

Zachodnie szacunki wskazują, że Rosja może dysponować łącznie nawet kilkoma tysiącami dronów, dostarczonych przez Iran. Są to przede wszystkim systemy Shahed-136, a także Mohajer-6.

Według ukraińskiego wywiadu wojskowego, w przypadku irańskich dronów dostawy są prowadzone przez Morze Kaspijskie do portu Astrachań. Docierają one tam w częściach, po czym, już na rosyjskim terytorium są składane, przemalowywane według rosyjskich barw wojskowych i oznaczane jako „rosyjskie” bezzałogowce, głównie „Gierań-2”. Mają to być „zrusyfikowane” drony-kamikadze Shahed-136. Oficjalnie Moskwa twierdzi, że na Ukrainie nie są używane żadne irańskie drony, ale systemy oznaczone jako rosyjskie.

Jak pisaliśmy, według stacji CNN Iran przygotowuje się do wysłania Rosji około tysiąca sztuk broni, w tym rakiet balistycznych krótkiego zasięg i wielkiej liczby dronów uderzeniowych. Z kolei ukraiński wywiad wojskowy twierdzi, że jeszcze na początku listopada Iran planuje dostarczyć Rosjanom ponad 200 bezzałogowców, w tym drony-kamikadze Shahed-136, rozpoznawczo-uderzeniowe Mohajer-6 i uderzeniowe dalekiego zasięgu Arash-2.

Zobacz także: Irańskie drony używane przez Rosjan wykorzystują części amerykańskie i… ukraińskie

reuters.com / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply