Ministerstwo spraw zagranicznych Białorusi poinformowało w sobotę, że ewentualny udział Swietłany Tichanowskiej w spotkaniu ministerialnym UE zostanie uznany za ingerencję w sprawy wewnętrzne Białorusi – poinformował w sobotę Reuters.

Jak poinformowała w sobotę agencja prasowa Reuters, ministerstwo spraw zagranicznych Białorusi ogłosiło, że jakikolwiek ewentualny udział Swietłany Tichanowskiej w spotkaniach ministrów Unii Europejskiej zostanie potraktowany przez Białoruś jako ingerencja w sprawy wewnętrzne.

Białoruskie ministerstwo spraw zagranicznych podało, że poinformowało europejskich dyplomatów o swoim stanowisku.

Jak podaje Reuters, powołując się na rosyjskojęzyczne media, Tichanowska ma w przyszłym tygodniu wziąć udział w spotkaniu szefów ministerstw spraw zagranicznych Unii Europejskiej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wcześniej liderka białoruskiej opozycji Swietłana Tichanowska udzieliła wywiadu ukraińskiemu portalowi LB.ua, w którym mówiła m.in. że Aleksandr Łukaszenko może liczyć na gwarancje bezpieczeństwa, jeśli dobrowolnie odejdzie.

Tichanowska udzieliła wywiadu Lb.ua już po wtorkowym spotkaniu Łukaszenki z Władimirem Putinem w Soczi, na którym strona rosyjska obiecała Białorusi 1,5 mld dolarów kredytu. Białoruska opozycjonistka wyraziła nadzieję, że „że nie jest to jeszcze ostateczna odpowiedź Rosji” na wydarzenia na Białorusi. Zaznaczała, że naród białoruski nie uważa już Łukaszenki za swojego prezydenta i że „wszystkie zobowiązania, które on teraz podejmuje, zostaną zrewidowane w przyszłości, po nowych wyborach”. Jej zdaniem Rosja udzielając Łukaszence kredytu finansuje „agresywne działania wobec pokojowo nastawionych Białorusinów”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Opozycjonistka zgodziła się z opinią wyrażoną wcześniej przez Weronikę Cepkało o tym, że Putin zostałby dla Białorusinów „bohaterem narodowym”, gdyby opowiedział się przeciwko Łukaszence. „Byłaby to bardzo mądra decyzja mądrego przywódcy” – mówiła Tichanowska.

Odnosząc się do ewentualnych zmian kadrowych po hipotetycznym przejęciu władzy przez opozycję Swietłana Tichanowska stwierdziła, że „wielu ludzi”, którzy obecnie są przy władzy, jest profesjonalistami, którzy „są na swoim miejscu” i zapowiedziała, że nie będzie „kardynalnych” zmian kadrowych.

Kresy.pl/Reuters
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz