W sobotę prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że jego kraj posiada najdoskonalszą broń, której nie posiadają inne państwa. Przyznał także konstruktorowi Gerbertowi Jefremowowi order św. Andrzeja za prace nad systemem Awangard.

Podczas sobotniego spotkania z Jefremowem Putin powiedział, że pracę nad systemem Awangard, który jest uzbrojony w międzykontynentalne rakiety balistyczne z hiperdźwiękowymi głowicami manewrującymi, porównać można ze skalą realizacji projektów broni atomowej w ZSRR – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP). Wyraził opinię, że jego kraj posiada najdoskonalszą broń, której nie posiadają inne kraje.

„Teraz po raz pierwszy w naszej historii najnowszej Rosja dysponuje najnowocześniejszymi rodzajami broni, które wielokrotnie przewyższają swą siłą, mocą, szybkością i – co bardzo ważne – precyzją wszystkie te, które istniały do tej pory i istnieją dzisiaj” – zadeklarował Putin.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Powiedział, że Rosja „została zmuszona” do prac nad bronią hipersoniczną, ponieważ w zeszłej dekadzie USA wycofały się z układu ABM (przewidującego ograniczenie systemów obrony przeciwrakietowej).

„Musieliśmy stworzyć to uzbrojenie w odpowiedzi na rozmieszczanie przez USA systemu strategicznej tarczy antyrakietowej, która w perspektywie mogłaby faktycznie zneutralizować cały nasz potencjał jądrowy” – dodał prezydent Rosji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W grudniu ub. roku Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że pierwszy pułk hipersonicznego systemu uzbrojenia Awangard trafił na wyposażenie armii rosyjskiej. W tym samym miesiącu Putin podkreślał, że Rosja posiada już tego rodzaju uzbrojenie. Zaznaczył przy tym, że Rosja po raz pierwszy prześcignęła innych pod względem poziomu rozwoju zaawansowanych typów uzbrojenia.

Awangard to międzykontynentalny system uzbrojenia, który dzięki hipersonicznemu pojazdowi doładowania jest w stanie wystrzelić pociski manewrujące przekraczające prędkość dźwięku ponad dwudziestokrotnie. Pociski są wynoszone w wyższe partie atmosfery oraz mogą wykonywać poziomie i pionowe manewry, co pozwala im na skuteczne omijanie obrony przeciwrakietowej. Ich zasięg wynosi ok. 6 tysięcy kilometrów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Prezydent USA Donald Trump przekonywał w piątek, że Rosja stworzyła swój pocisk hipersoniczny po otrzymaniu informacji o takich technologiach od administracji prezydenta Baracka Obamy.

„Oni mają pocisk, pocisk super-duper hipersoniczny, ja nazywam go super-duper bo leci pięć razy szybciej niż zwykły pocisk” – powiedział publiczności w Bemidji w stanie Minnesota. „Mamy taki, który działa znacznie szybciej, znacznie szybciej” – dodał.

Zobacz także: USA: nieudany test broni hipersonicznej

pap / rmf24.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz