Gotowość do aktywizacji współpracy gospodarczej Polski z Białorusią zadeklarował na łamach wtorkowego dziennika “SB. Biełaruś Siegodnia” wicepremier Mateusz Morawiecki.

Rząd Polski podejmuje działania na rzecz rozwoju współpracy polsko-białoruskiej. Wpisuje się to w proces poprawy relacji między Unią Europejską i Mińskiem, a także szerzej – między Białorusią i Zachodem– pisze wicepremier Mateusz Morawiecki na łamach gazety SB. Biełaruś Siegodnia, podsumowując swoją poniedziałkową wizytę w Mińsku. W jej trakcie polski polityk spotkał się m.in. z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką, premierem Andrejem Kabiakouem i wziął udział w otwarciu XX Białorusko-Polskiego Forum Gospodarczego “Dobrosąsiedztwo 2016”.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Morawiecki: Gospodarka może być filarem współpracy polsko – białoruskiej

Morawiecki zaznacza, że w ciągu minionych 25 lat w naszych relacjach były różne okresy, ale jeden fakt się nie zmienia: Polska i Białoruś były, są i będą szanującymi się nawzajem sąsiadami.

Polska filozofia opiera się na przekonaniu, że normalizacja relacji powinna być wszechstronna, obejmować wszystkie dziedziny. W naszych relacjach są bardziej i mniej trudne kwestie, ale jestem przekonany, że mając dobrą wolę, uczciwie pracując i wykazując się cierpliwością, będziemy mogli rozwinąć najbardziej perspektywiczne dziedziny i rozwiązać wszystkie problemy– pisze polski wicepremier.

Morawiecki zwraca uwagę, że w pierwszej połowie 2016 r. Polska była trzecim partnerem handlowym Białorusi, na trzecim miejscu wśród eksporterów i na dziewiątym pod względem inwestycji. Z kolei dla Białorusi Polska jest szóstym pod względem wielkości rynkiem eksportowym. – Nasze plany mogą i powinny być ambitniejsze– ocenia

CZYTAJ RÓWNIEŻ:.Energetyczna oferta Białorusi przy okazji wizyty wicepremiera Morawieckiego w Mińsku

Rośnie eksport polskich towarów rolno-spożywczych, a logicznym następstwem powinny być inwestycje w sektorze przetwórstwa żywności, tworzenie wspólnych przedsiębiorstw, transfer sprzętu i technologii – podkreśla wicepremier. Pisze też o dobrych – ze względu na położenie geograficzne Polski i Białorusi – perspektywach współpracy logistyczno-transportowej.

Chcemy rozwijać magistrale, które będą łączyć Wschód z Zachodem, Północ z Południem– pisze Morawiecki, wskazując m.in. możliwość wspólnego włączenia się w chiński Nowy Jedwabny Szlak, a także współpracę lokalną, perspektywę budowy kanału Dniepr-Wisła i ułatwienia dostępu białoruskich towarów do polskich portów. Morawiecki zwraca uwagę, że w polsko-białoruskim forum biznesowym “Dobrosąsiedztwo 2016″wzięło udział ponad 100 polskich firm, w tym wiele takich, które jeszcze na Białorusi nie działają, ale widzą w białoruskim rynku duży potencjał.

kresy.pl/ pap

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply