Kombatanci Armii Krajowej na Wileńszczyźnie otrzymali od polskiego Ministerstwa Obrony nowe mundury, które zostały przekazane dzisiaj w wileńskim Domu Kultury Polskiej.

„Jest to rzadki przypadek, kiedy Ministerstwo Obrony RP podjęło taką decyzję. Poprzez taką decyzję minister potwierdza wolę wspierania polskich kombatantów, potwierdza pamięć o waszych zasługach” – powiedział w czasie uroczystości przekazania mundurów ambasador RP na Litwie Jarosław Czubiński. Jak informuje portal Wilnoteka „kombatanci otrzymali 10 kompletów umundurowania i wyekwipowania zgodnego z przepisami ubiorczymi Sił Zbrojnych RP. Nowe mundury otrzymali członkowie dwóch organizacji kombatanckich: Stowarzyszenia Kombatantów Polskich na Litwie i Klubu Weteranów AK”.

Ambasador mówił o zasługach weteranów – „Czuję się dumny, że mogę być wśród was, kombatantów polskich formacji zbrojnych, wśród osób, które zdecydowały niegdyś o tym, żeby w chwili, kiedy ojczyzna była w potrzebie, poświęcić to największe dobro, jakie każdy człowiek posiada – życie. Poświęcaliście nie tylko własne życie – ryzykowaliście życiem swoich rodzin. Wiedzieliście, że to, co nastąpi po okresie waszej walki może być niepewne, ale zdecydowaliście się na to. Świadomie zakładaliście mundury i biało-czerwone opaski, wpinaliście orła w czapkę, braliście broń do ręki i walczyliście”.

W czasie uroczystości redaktor Wilnoteki Edyta Maksymowicz przekazała także środki pieniężne zebrane przez Polonię w USA. Zbiórkę prowadziła wśród Polaków w Chicago organizacja Narodowe Siły Zbrojne – Nowe Pokolenie.

wilnoteka.lt/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. rawen
  rawen :

  http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/18815

  Kto może nosić wojskowy mundur?
  Członkowie grup proobronnych oraz uczniowie klas mundurowych mogą nosić wojskowe mundury pod kilkoma warunkami. Jeden z nich zakłada, że na mundurze powinna być oznaka identyfikacyjna z nazwą organizacji lub szkoły. Taką zmianę wprowadziło znowelizowane właśnie rozporządzenie ministra obrony dotyczące zakazu noszenia wojskowego umundurowania.
  Munduru wojskowego nie mogą nosić osoby nieuprawnione. Tak zakłada rozporządzenie ministra obrony. Jednak dokument nie był aktualizowany od 10 lat, a w ostatnim czasie w przepisach mundurowych nastąpiło wiele zmian. Na nowo określono rodzaje, zestawy i wzory mundurów, a także zasady ich noszenia. Resort obrony postanowił więc uaktualnić, a przy okazji doprecyzować także rozporządzenie o zakazie noszenia munduru.

  Mundur zakazany

  W znowelizowanym dokumencie utrzymano zakaz używania munduru wojskowego przez osoby nieuprawnione. Nawet w sytuacji, gdy nie ma on oznak wojskowych, np. stopni, korpusów i specjalności. – Chodzi tu o kompletny mundur wojskowy, na który składa się między innymi ubiór wieczorowy, galowy, wyjściowy, służbowy, polowy, ćwiczebny i specjalny – wylicza Bartłomiej Misiewicz, rzecznik MON.

  Zakazane jest także noszenie czapki rogatywki, pasa żołnierskiego czy sznura galowego do munduru. Cywila, który nielegalnie nosi mundur, może wylegitymować żandarmeria wojskowa, a konsekwencje będzie mogła wyciągnąć policja.

  – Złamanie zakazu jest wykroczeniem i może skończyć się grzywną lub aresztem – dodaje rzecznik. Obostrzenia dotyczą jedynie mundurów, które użytkowane są obecnie przez żołnierzy. Starsze, wycofane już z armii wzory można nosić bez obaw.

  Co nowego w przepisach

  Zmienione rozporządzenie precyzuje przepisy dotyczące zakazu. Dotyczą one pozbawionych odznak wojskowych np. mundurów polowych, ćwiczebnych, ubrania ochronnego, koszulo-bluzy polowej. Mogą je nosić na przykład członkowie organizacji i stowarzyszeń paramilitarnych oraz uczniowie klas wojskowych i młodzież akademicka. Jednak jak dotąd noszenie mundurów przez te grupy osób nie było szczegółowo uregulowane.
  W znowelizowanym rozporządzeniu minister Antoni Macierewicz określił jednak dodatkowe warunki, jakie trzeba spełnić, by móc nosić taki mundur. Tak, jak do tej pory mundury będą mogły nosić osoby prowadzące działalność na rzecz obronności państwa, np. dotyczącą przysposobienia obronnego czy biorące udział w uroczystościach patriotycznych. Drugim warunkiem założenia munduru przez cywila jest podpisanie porozumienia z wojskiem.

  Nowością jest wymóg noszenia odznaki. Dokument zakłada, że na lewej patce górnej kieszeni munduru musi być umieszczona oznaka identyfikacyjna z nazwą albo skrótem nazwy stowarzyszenia, organizacji społecznej, szkoły lub uczelni. Oznaka w kolorze ciemnoszarym ma mieć wymiary 12 x 5 cm.

  – Oczywiście dostosujemy się do nowych przepisów. Oznacza to pewnie dodatkowe koszty, ale rozumiemy, że wojsko chce uporządkować sprawy noszenia mundurów przez naszych uczniów, tak by jednoznacznie odróżniali się od żołnierzy – mówi nauczyciel Zbigniew Rudko z Liceum Ogólnokształcącego Centrum Szkół Mundurowych w Białymstoku.

  Mundur noszony przez uczniów i członków organizacji paramilitarnych – jak dotychczas – musi być pozbawiony oznak wojskowych, np. stopni czy orłów. Uczniowie jednak mogą nosić nowy wzór orła polskiego, który specjalnie dla nich zaprojektowało wojsko. – Ściśle przestrzegamy przepisów. Nasi uczniowie nie noszą oznak, a ich mundur zdobią jedynie tarcze szkoły. Ta nowa odznaka to dobry pomysł – mówi Anna Filipak-Chełczyńska z 7 Liceum Ogólnokształcącego w Sosnowcu.

  Rozporządzenie wprowadza też nowe grupy użytkowników, które nie będą objęte zakazem używania munduru wojskowego. – Chodzi tu osoby, które nie są żołnierzami w czynnej służbie, a biorą udział w występach wojskowych zespołów artystycznych lub na przykład w filmach – mówi rzecznik MON. Na czas przedsięwzięć artystycznych będą z tego zakazu zwolnieni.

  ,,MACIEREWICZ MUNDUR WP TO NIE SZMATA,ŻEBY NOSIŁA JĄ BYLE SWOŁOCZ !!!”