Ministerstwo wymienia m.in. Żagań, Świętoszów, Skwierzynę i Bolesławiec.

Podczas szczytu NATO w Warszawie w lipcu 2016 r. ustalono, że Sojusz rozlokuje w Polsce i państwach bałtyckich cztery wielonarodowe batalionowe grupy bojowe. Większość żołnierzy którzy będą stacjonować w Polsce, będzie pochodziło z Stanów Zjednoczonych. Poza tym USA zapowiedziało wysłanie do Europy Środkowo-Wschodniej – w ramach współpracy dwustronnej – brygady pancernej i pododdziału śmigłowców. Brygada większość czasu będzie stacjonowała w Polsce, ale będą odbywać również ćwiczenia w innych państwach wschodniej flanki NATO.

Do tej pory podano, że batalion NATO będzie stacjonował w Orzyszu i sąsiednim Bemowie Piskim (Warmińsko-Mazurskie) oraz że pojawi sięw Polsce w kwietniu 2017 r. Brygadowa Grupa Bojowa (ang. Armored Brigade Combat Team, ABCT) miała natomiast zostać rozlokowana w zachodniej Polsce. Nie podawano jednak konkretnych garnizonów. Wedłu Antoniego Macierewicza, amerykańska brygada pojawi się w Polsce w styczniu 2017 r., a według szefa Pentagonu Asha Cartera w lutym 2017 r.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Doradca Putina: dodatkowa broń NATO nie pomoże Polsce – w razie kryzysu ta broń zostanie zniszczona
Szef MON Rosji: manewry Zapad-2017 uwzględnią większą aktywności NATO w pobliżu Rosji

Dzisiaj MON wydało komunikat: W styczniu 2017 r. do Polski zostaną przerzucone pododdziały i sprzęt ABCT. W początkowym okresie zostanie ona rozlokowana na obszarze zachodniej Polski, pomiędzy Drawskiem Pomorskim, a Żaganiem. Następnie część z jej elementów zostanie rozmieszczona w innych miejscach rejonu wschodniej flanki NATO. Sukcesywnie pewne elementy ABCT zostaną rozlokowane także w kilku innych lokalizacjach. W ramach pierwszej rotacji dowództwo brygady oraz bataliony inżynieryjny i wsparcia, 3 Batalion 29 Pułku Artylerii i 4 Batalion 10 Pułku Kawalerii będą stacjonowały w obiektach wojskowych w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu.

kresy.pl / rp.pl

Czytaj kolejny artykuł
15 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • fiesta
   fiesta :

   Ja uwazam, ze w przypadku wygranej D.Trumpa nastapi zmiana w polityce USA wobec Rosji i zydostwo z PiS u wladzy w Polsce bedzie musialo dostosowac sie do wytycznych Waszyngtonu, ktore w chwili obecnej sa wyraznie antyrosyjskie, pomimo, ze ja nie widze specjalnego zagrozenia dla Polski od Rosji.
   Natomiast zagrozeniem dla Polski jest UPA-ina, ktora wspierali zdrajcy z PO, a teraz wspieraja zdrajcy z PiS pod dyktando syjonistow z Waszyngtonu.
   Nieliczna obecnosc wojsk amerykanskich w Polsce nie nalezy traktowac jako nowej okupcji, ale jako gwarancje dla Polski, zeby Rosja/ZSRR lub Niemcy nie mialy ochoty na ponowna zmiane granic Polski, jak to mialo wielokrotnie miejsce w historii Polski, pomimo zawartych ukladow pokojowych Polski z Niemcami i Rosja/ZSRR.
   Nie ma sie co oszukiwac, poniewaz Polska jest slaba militarnie i nalezy unowoczesnic uzbrojenie stawiajac na jakosc, a nie na ilosc jak to bylo w okresie PRL, poniewaz ze strategicznego punktu widzenia Polska lezy w Europie srodkowej pomiedzy wschodem i zachodem i stanowi przyslowiowa „zwrotnice kolejowa” w handlu na linii wschod-zachod oraz polnoc-poludnie, co nie jest nalezycie wykorzystane przez rzadzacych Polska zdrajcow, bo od sily ekonomicznej panstwa zalezy dobrobyt w panstwie i jego sila militarna do obrony interesow narodowych.
   Tymczasem zdrajcy u wladzy w Polsce realizuje zydowskie interesy lokalne i globalne, kraj podupada ekonomicznie, a Polacy emigruja z Polski za chlebem i to nie wrozy nic dobrego dla Polski i Polakow.
   Poza tym wzrasta UPA-inskie zagrozenie, a zdrajcy u wladzy w Polsce wspomagaja wrogow Polski, a powinni byc odsunieci od wladzy i przykladnie ukarani.

  • kojoto
   kojoto :

   Ze względu na to, że Polska jest w pewnym sensie już okupowana przez Usrael (w sensie tych którzy rządzą USA, choć nie koniecznie Amerykanów), nie bał bym się przesadnie Amerykańskich oddziałów w kontekście okupacji, jak było z Rosjanami, ale dostrzegam dwa zasadnicze zagrożenia. Pierwsze to robienie z Polski potencjalnego pola bitwy (choć właściwe w naszym położeniu geopolitycznym to może być nieuniknione), a drugie zagrożenie to wpływ baz USA na lokalną społeczność – mogą zwyczajnie stanowić zagrożenie dla lokalnej ludności, szczególnie dla kobiet – to zależy od dyscypliny i kontroli ze strony Polskiej.

   • fiesta
    fiesta :

    re: Kojoto….. Polska jest pod zydowska okupacja od 1945r, czyli przez ostatnie 71 lat i w pierwszej kolejnosci byly i sa realizowane zydowskie interesy lokalne i globalne.
    Jest to wina m.inn. wyborcow w Polsce, ktorzy wybierali swoich przedstawicieli do najwyzszych wladz panstwowych i to jest dowod, ze w Polsce wciaz panuje ciemnota, pomimo, ze prawie wszyscy Polacy umieja pisac i czytac, ale wiekszosc Polakow wciaz zachowuje sie jak bezmozgowcy i wybieraja wrogow Polski na swoich przedstawicieli.
    W przypadku wojny nikt nie jest w stanie zagwarantowac bezpieczenstwa Polsce – vide historia. Z kolei obecnosc wojsk amerykanskich w Polsce nie ma takiej skali jak obecnosc armii czerwonej w Polsce, wiec nie kwalifikuje sie do miana „okupacji”. Z kolei w Niemczech przebywa ponad 48 tysiecy zolnierzy amerykanskich i nikt nie wrzeszczy, ze Ameryka okupuje Niemcy i ze Niemki poleruja Amerykanom „biskupa”.
    Slaba Polska to z kolei latwy kesek dla Niemiec i Rosji/ZSRR – vide historia i oczywiscie apetyt ma rowniez UPA-ina na czesc polskich ziem wschodnich. W zwiazku z tym w interesie Polski lezy, aby w Polsce znajdowali sie zolnierze armii amerykanskiej oraz zeby Polska rozwijala wspolprace militarna z USA, ktore posiada technologie wojskowe – vide Putin, ktory podpisal tajna umowe z Izraelem na dostawe dronow dla Rosji lub odznaczenie rabina Pewznera zlotym medalem za krzewienie judaizmu w Rosji przez W.Putina, ale zaden zwolennik Rosji o tym nie napisal, zeby nie skompromitowac siebie i swoich pro-rosyjskich sympatii. A przeciez Rosja wydala zezwolenie dla NATO na powstanie bazy przerzutowej w Uljanowsku dla przerzutu jednostek NATO do i z Afganistanu, bo jak twierdzil sam Putin, to lezalo w interesie Rosji.
    Propagande o zagrozeniu dla Polski z powodu przebywania w Polsce zolnierzy amerykanskich moze szerzyc: propaganda rosyjska, propaganda niemiecka, propaganda UPA-inska oraz agenci obcych spec sluzb lub oszolomy nie majace pojecia o polityce.
    Nalezy jednak pamietac o tym, ze zydostwo jest po obydwu stronach tej samej barykady i od czasu do czasu na siebie naskakuja – vide obecny konflikt na linii USA i Rosja.
    Gdy wygra D.Trump to zydy z PiS u wladzy w Polsce zmienia ton i jednoczesnie D.Trump moze wycofac zolnierzy amerykanskich z Polski pozostawiajac Polske w strefie wplywow Rosji i moze uczynic podobnie z UPA-ina. W zwiazku z tym, jakie ma gwarancje Polska, ze Niemcy, Rosja lub UPA-ina nie sprzymierza sie przeciw Polsce ??? Kto zna historie Polski to wie jak bylo. Poza tym miedzy Polska, a wymienionymi panstwami sa roznice cywilizacyjne i jak dowiodl prof.F.Koneczny (historyk i filozof), obce cywilizacje beda zawsze zagrazac Polsce (cywilizacji lacinskiej) i beda dazyly do zniszczenia Polski.

   • zefir
    zefir :

    Kojoto,jako aspirujący do figury narodowca jesteś nawet zabawny.Wiesz bowiem, „że Polska jest w pewnym sensie już okupowana przez Usrael”,ale nie obawiasz się amerykańskich oddziałów w kontekście okupacji.Ale przecież te usmańskie odziały tylko pogłębią i umocnią okupację Polski przez Usrael.Dostrzegam więc niespójność Twej narracji i zastanawiam się czy to objaw hipokryzji?Piszę o tym tylko dlatego by wykazać,że wcale nie jesteś taki klarowny w swych przekonaniach narodowca jakiego często zgrywasz. Tutaj tj w obrębie działania11 Dywizji Kawalerii Pancernej ma stacjonować ok.800-900 Amerykańców (Żagań-Świętoszów–Bolesławiec-Skwierzyna)i zapewniam Cię Kojotko,że nikt nie podziela obaw zagrożeniami o których piszesz.Wręcz przeciwnie,wyczuwa się nastrój życzliwości i wyczekiwania Usmańców.Nawet dziewczyny nie obawiają się o swe cnotki.Przyjmij również do wiadomości,że ludność z rejonów baz wojskowych od dawna zahartowana jest w obawie,że ktoś poczęstuje ją nuklearną bombką.Ilość zapowiadanych usmańskich gości to pikuś w skali lokalnej,a co dopiero w skali krajowej-nie róbmy więc z tego wyolbrzymionego problemu.Zastanawiam się jednak,czy aby Twoje obawy i zastrzeżenia nie są elementem propagandy na rzecz banderowskich ziomali?

    • kojoto
     kojoto :

     No i widzisz jak się wykładasz… Zaprzeczasz sobie tylko po to, żeby wykazac mi rzekoma „niespójność”, a sam sobie wykazujesz niespójność. Zefir w jednym poście pisze: „przecież te usmańskie odziały tylko pogłębią i umocnią okupację Polski przez Usrael” a zaraz potem „Ilość zapowiadanych usmańskich gości to pikuś w skali lokalnej,a co dopiero w skali krajowej-nie róbmy więc z tego wyolbrzymionego problemu”. No to jak? Do tej pory myślałem że jesteś pogubionym Polakiem z po-PRLowskim zboczeniem, ale twoje wyuzdane i bezpodstawne oskarżanie mnie o bycie „banderowcem” wskazują jednoznacznie, że miałeś za zadanie uwiarygodnić inne rublowe kurewki, które tu pisują, o ile nie jesteś jednym ruskiem trollującym na kilku kontach żeby prowokować i skłócać. Nawiasem mówiąc „usmańce” to ulubione i specyficzne określenie Padliny 🙂 witamy trolla na pokładzie.

     • zefir
      zefir :

      Kojoto,nie rżnij większego debila niż nim jesteś i czytaj posty ze zrozumieniem.Pierwszą część postu zakończoną zdaniem: „Piszę o tym tylko dlatego by wykazać,że wcale nie jesteś taki klarowny w swych przekonaniach narodowca jakiego często zgrywasz”,poświęciłem ocenie Twoich poglądów jako narodowca,z podejrzeniem Cię o hipokryzję.Dalsza część mojego postu to informacje o miejscu przewidywanego stacjonowania Amerykańców i tutejszych nastrojach-tutejszych gdyż tutaj mieszkam. Moje zastanawianie się nie jest jeszcze oskarżeniem o banderyzm.

     • zefir
      zefir :

      Kojotko:Ja zastanawiań się nie utożsamiam z oskarżeniami-taka jest również wykładnia prawna.Ja nie mam pretensji za ripostę jeśli ona wynika z niezrozumienia mojego postu,a z taką sytuacją mamy do czynienia.Jeśli zaś to niezrozumienie jest świadome,by tylko dowalić,to mnie taka riposta zwyczajnie zwisa.Nie oczekuję przeprosin,oczekuję zaś merytorycznej wzajemnej komunikacji,gdyż szkoda czasu na podsrywajki i bzdety.

     • zefir
      zefir :

      To żadna zmiana tonu i żadna taktyka.To zwyczajna odpowiedż na twój post.Przez tzw podsrywajki i bzdety rozumiem epitety i poruszanie nieistotnych spraw-nie tylko na tej stronie.Każde moje pytanie,czy zastanawianie się to grzecznościowa forma odnoszenia się do jakiejś sprawy-łatwo to zneutralizować przez zaprzeczenie,lub potwierdzenie,z ewentualnym uzasadnieniem merytorycznym-na tym polega dyskusja.