Zdaniem Ministerstwa Środowiska, forsowany przez resort rolnictwa pomysł budowy płotu na wschodniej granicy w celu zapobiegania afrykańskiemu pomorowi świń (ASF) jest nieopłacalny.

Resort Środowiska przeprowadził konsultacje i wynika z nich, że budowa ogrodzenia na granicy nie obroniłoby Polski przed napływem chorych na ASF dzików. Eksperci stwierdzili, że taka budowa miałaby sens dwa lata temu, a obecnie jest już na to za późno, ponieważ wirus dotarł już za linię Wisły. Podkreślono, że budowa płotu tylko na wschodniej granicy to za mało, ponieważ wirus ASF pojawił się także w Czechach i na Słowacji.Eksperci ministerstwa środowiska wskazują również na koszty – płot powinien mieć półmetrową podmurówkę wkopaną w grunt, co znacznie podnosi cenę.

ZOBACZ TAKŻE: Min. Rolnictwa: Afrykański pomór świń pod Warszawą to efekt celowego działanie lub ukraińskiej żywności

Resort Środowiska wskazuje, że pieniądze, które miałyby zostać przeznaczone na budowę ogrodzenia lepiej zainwestować w zabezpieczenie gospodarstw i pomoc poszkodowanym rolnikom.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Pod koniec marca minister rolnictwa powiedział, że budowa płotu przed dzikami wzdłuż wschodniej granicy kraju powinna ruszyć we wrześniu.

Koszt budowy płotu szacowany jest na ok. 300 mln zł. Miałby on mieć postać siatki o wysokości do dwóch metrów, zakotwiczony na głębokości ok. pół metra. Zapora powstałaby wzdłuż wschodniej granicy Polski z Ukrainą i Białorusią (ok. tysiąc kilometrów). Inwestycja ma być przeprowadzana w okresie 3-4 lat. W pierwszej kolejności zapory powstałby w miejscach najbardziej zagrożonych migracją dzików.

Kresy.pl / onet.pl

Ministerstwo środowiska: Budowa płotu na wschodniej granicy to wyrzucanie pieniędzy w błoto
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz