Rosyjski resort obrony oświadczył, że posiada „wiarygodne informacje” potwierdzające, iż ugrupowania islamistyczne i dżihadystyczne w syryjskiej prowincji Idlib zakończyły przygotowania do zainscenizowania ataku przy użyciu broni chemicznej i zrzucenia winy na syryjskie siły rządowe.

Rzecznik ministerstwa obrony Rosji Igor Konaszenkow powiedział w sobotę, że według posiadanych przez Rosjan informacji, w Idlib odbyło się spotkanie z udziałem przywódców Tahrir asz-Szam czyli (dawny Dżabhat an-Nusra, czyli syryjskie skrzydło Al-Kaidy), Islamskiej Partii Turkistanu oraz reprezentantów „Białych Hełmów”. Jak twierdzi Konaszenkow, podczas spotkania skoordynowano filmowanie zainscenizowanych incydentów dotyczących rzekomego użycia toksycznych substancji przeciwko cywilom w rejonie miast Dżisr asz-Szughur, na południowy-zachód od Idlib, oraz w Sarakib, Taftanaz i Sarmin, miastach bezpośrednio na wschód od Idlib.

Zobacz: Siły syryjskie i rosyjskie atakują pozycje islamskich rebeliantów w Syrii [+VIDEO]

Konaszenkow powiedzial również,że posiadane przez rosyjskie ministerstwo obrony informacje wskazują, że wszyscy zaangażowani w przeprowadzenie takich działań będą gotowi do realizacji takiego planu przed wieczorem 8 września. Dodał, że oczekują one na sygnał „ze strony z zagranicy”. Syryjski przedstawiciel przy ONZ, Baszar Dżafari wcześniej przekazał Radzie Bezpieczeństwa ONZ informacje, że islamiści szykują w Idlib operację typu false flag, pod fałszywą banderą.

Przeczytaj: Trump przestrzega al-Asada przed atakiem na islamistów [+VIDEO]

Agencja Al-Masdar News podała w sobotę po południu, wraz z kolejną falą rosyjskich nalotów rozpoczęła się ofensywa na prowincję Idlib. Jest to ostatnia syryjska prowincja opanowana w większej części przez islamistyczne ugrupowania zbrojne. Najsilniejszym z nich jest Tahrir asz-Szam czyli dawny Dżabhat an-Nusra, syryjskie skrzydło Al-Kaidy. Syryjskie siły zbrojne od tygodni przygotowują się do ofensywy przeciw nim. Sobotnie ataki wzdłuż osi Hama-Idlib przeprowadziło lotnictwo rosyjskie i syryjskie. Według źródeł Al-Masdar, ofensywa sił lądowych ma ruszyć w ciągu kilku dni, po przygotowaniu lotniczym.

Lotnictwo intensywnie atakowało w sobotę głównie cele w południowej części terytorium kontrolowanego przez rebeliantów. Media informują o ofiarach również wśród ludności cywilnej. Syryjskie śmigłowce miały prowadzić naloty z użyciem tzw. bomb baryłkowych. Bomby spadły m.in. na szpital zlokalizowany w jaskini.

Jak informowaliśmy, generał Joseph Dunford, przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA powiedział, że uczestniczy w „rutynowych rozmowach” z Białym Domem ws. „opcji militarnych” w Syrii w razie zignorowania przez Damaszek amerykańskich ostrzeżeń i użycia broni chemicznej podczas ofensywy na prowincję Idlib.

Sana.sy / almasdarnews.com/ presstv.com / hurriyetdailynews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz