ČT Art, kanał kulturalny czeskiej telewizji publicznej pokazał w sobotę wieczorem film Wojciecha Smarzowskiego pt. „Wołyń”. Emisję filmu bezskutecznie próbował zablokować ambasador Ukrainy w Czechach.

Jak pisze czeski portal Aktualne.cz, emisja „Wołynia” w ČT Art została zaplanowana na sobotni wieczór 8. września. W sprawie emisji interweniował w kierownictwie telewizji ambasador Ukrainy Jewhen Perebyjnis, według którego film Smarzowskiego jest pełen „uprzedzeń i zniekształcania historii”.

Niektóre zwodnicze i nieprawdziwe ujęcia tego filmu przez wielu Ukraińców są postrzegane jako obraźliwe. Nie mając zamiaru ingerować w politykę redakcyjną czeskiej telewizji, napisałem list do kierownictwa kanału, w którym streściłem wszystkie komentarze, jakie mają wobec tego filmu Ukraińcy zamieszkali w Czechach. – wyjaśnił portalowi Aktualne.cz ukraiński ambasador.

Według niego telewizja ČT Art odpowiedziała, że ma nadzieję, iż głos Ukraińców uzyska więcej miejsca w programach stacji. Z artykułu Aktualne.cz wynika, że ČT Art nie ugięła się pod presją ukraińskiego dyplomaty.

Opisując interwencję ambasadora Aktualne.cz poświęciło część artykułu przybliżeniu czeskim czytelnikom tematyki „Wołynia”. Czeski portal napisał, że film opowiada o „ludobójstwie Polaków na Ukrainie”. W artykule nie pada nazwa organizacji zaangażowanych w ludobójstwo, jest jedynie jasne, że zabójstw Polaków dokonywały osoby narodowości ukraińskiej. Aktualne.cz przypomniało, że ukraińskie MSZ doprowadziło do odwołania jedynego zaplanowanego pokazu „Wołynia” na Ukrainie. Portal napisał, że polscy krytycy uznali film Smarzowskiego za jeden z najlepszych filmów historycznych, jednak według niego wywołał on „negatywne emocje” także w Polsce. Miało o tym świadczyć wychodzenie widzów z sali podczas najbardziej drastycznych scen podczas festiwalu filmowego w Gdyni w 2016 roku. Jako dowód kontrowersji portal przywołał także skandaliczną, niezgodną z faktami wypowiedź historyka prof. Grzegorza Motyki, nazwanego „jednym z polskich znawców wołyńskiej tragedii”, jakoby scena święcenia narzędzi zbrodni przez duchownych ukraińskich umieszczona w filmie, nie była poparta żadnymi „świadectwami” (w rzeczywistości Motyka mówił o braku „dokumentów”). Przypomnijmy, że z Motyką polemizował dr Leon Popek dowodząc że „święcenie noży” jest poparte kilkoma dokumentami archiwalnymi i wieloma relacjami naocznych świadków. O tym jednak czeski portal nie napisał.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Film „Wołyń” w końcu zostanie pokazany na Węgrzech

Kresy.pl / Aktualne.cz / sharij.net

Ambasador Ukrainy interweniował w sprawie emisji filmu „Wołyń” w czeskiej telewizji
Oceń ten artykuł

Tagi: , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

12 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz