Minister spraw zagranicznych Jordanii Ayman Safadi ostrzegał podczas wizyty w siedzibie władz Autonomii Palestyny, że anektowanie ziem Zachodniego Brzegu przez Izrael może wywołać „długi i gwałtowny” konflikt – poinformował w czwartek Times of Israel.

Jak poinformował portal Times of Israel, minister spraw zagranicznych Królestwa Jordanii, Ayman Safadi, ostrzegał podczas wizyty w Autonomii Palestyny, że plany Izraela dotyczące zagarnięcia ziem należących do Palestyńczyków, mogą zakończyć się wywołaniem długiego i gwałtownego konfliktu.

Najwyższy dyplomata Jordanii udał się helikopterem do siedziby władz Autonomii Palestyńskiej na Zachodnim Brzegu, aby porozmawiać z prezydentem Autonomii Mahmoudem Abbasem. „Kwestia aneksji stanowi bezprecedensowe zagrożenie dla procesu pokojowego” – przekazał Safadi dziennikarzom po spotkaniu.

Przeczytaj: Protesty Palestyńczyków w związku z planowaną aneksją terenów Zachodniego Brzegu, są ranni

„Jeśli nastąpi aneksja, zabije to rozwiązanie dwupaństwowe i zniszczy wszystkie fundamenty, na których oparty był proces pokojowy. Pozbawi to mieszkańców regionu prawa do życia w pokoju i stabilności ”- przekonywał.

Premier Benjamin Netanjahu realizuje plany aneksji wszystkich osiedli na Zachodnim Brzegu, a także w Dolinie Jordanu, przy poparciu Stanów Zjednoczonych. Plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu przedstawiony przez prezydenta Donalda Trumpa, zakładał oddanie osiedli osadników Izraelowi w zamian za mniej atrakcyjne grunty. Mimo to izraelska władza chce zaanektować ziemie Palestyny bez udzielenia rekompensaty. Na plan Stanów i Izraela nie zgadzają się Palestyńczycy.

Rząd Netanjahu zapowiedział, że może rozpocząć proces aneksji od 1 lipca, co skłoniło Jordanię do dyplomatycznej ofensywy.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7549.32 PLN    (34.31%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Safadi powiedział, że królestwo będzie nadal wspierać Palestyńczyków i „chronić region przed konsekwencjami długiego i gwałtownego konfliktu, jeśli Izrael zajmie jedną trzecią okupowanego Zachodniego Brzegu”.

Przeczytaj: Izrael: W Tel Awiwie, Hajfie i Jerozolimie doszło do starć ludności palestyńskiej z izraelską policją

„Kwestia palestyńska pozostaje naszym głównym zmartwieniem, a Jordańskie Królestwo Haszymidzkie było i pozostanie zaangażowane w wszelkie możliwe wysiłki i wszystko co możliwe, aby wspierać naszych palestyńskich braci” – dodał mówiąc, że Jordania „koncentruje się teraz na zapobieganiu aneksji i tworzeniu możliwości powrotu do poważnych i skutecznych negocjacji”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy na naszym portalu, we wtorek blisko 50 niezależnych ekspertów ONZ zajmujących się prawami człowieka wydało wspólne oświadczenie ws. planowanej przez władze Izraela aneksji części okupowanego Zachodniego Brzegu Jordanu. Skrytykowali „niezgody z prawem” plan izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu i wyrazili zaniepokojenie z faktu, że poparcie dla niego wyrażają Stany Zjednoczone.

Eksperci ONZ podkreślają, że „aneksja okupowanego terytorium stanowi poważne naruszenie Karty Narodów Zjednoczonych i konwencji genewskich oraz jest sprzeczna z podstawową regułą wielokrotnie potwierdzaną przez Radę Bezpieczeństwa ONZ i Zgromadzenie Ogólne, że przejęcie terytorium siłą lub w wyniku wojny jest niedopuszczalne”.

Kresy.pl/Times of Israel

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz